Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Světový den diabetu

Světový den diabetu
14. listopad je Světovým dnem diabetu. V tyto dny se na všech kontinentech konají akce, které mají upozornit na nebezpečí této civilizační choroby a přesvědčit co nejvíc lidí, že zdravý životní styl jim pomůže ubránit se propuknutí cukrovky.
 

 
 

Kongres Evropské asociace pro studium diabetu (Lisabon září 2011) přinesl alarmující, ale reálná čísla: diabetem v současné době trpí už 366 miliónů lidí po celém světě, příčinou 4,6 úmrtí ročně je právě onemocnění cukrovkou, do péče o diabetiky se celosvětově každým rokem investuje 465 miliard dolarů. V České republice je přes  800 tis. diabetiků, z toho v Kraji Vysočina je jich na 31 tisíc.  Výskyt cukrovky patří v Kraji Vysočina k nejnižším ze všech krajů v ČR, ale i tak je na Vysočině každoroční nárůst cca 2 600 nových případů. Pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní, bude v roce 2035 postižen každý desátý občan ČR bez ohledu na věk.                   

 

Přes 80 diabetiků a zájemců o tuto problematiku se sešlo  9. 11. 2011 v Jihlavě na IV. ročníku Krajského diabetologického dne, který se konal pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina J. Běhounka. „Diabes se dostává svým významem do popředí spolu s dalšími civilizačními chorobami,“  řekl náměstek hejtmana V. Novotný, který účastníky přivítal na půdě Krajského úřadu.

 

Série přednášek lékařů z Vysočiny se týkala problematiky diabetu – např. diabetické nohy, nadváhy, prevence cévních komplikací u diabetu, či zdravého životního stylu. Přednášejícími byli MUDr. Policar, MUDr. Točík z Nemocnice Jihlava, MUDr. Pěkná z Nemocnice Havlíčkův Brod, Ing. Pěchotová z občanského sdružení ŽIVOT 90 Jihlava a  MUDr. Slámová, která předala aktuální informace o změnách v úhradách glukometrů, proužků, inzulinu v roce 2012. V dopoledních hodinách zástupci Střední zdravotnické školy v Jihlavě a SZÚ měřili zájemcům hodnoty cukru v krvi, krevní tlak, procenta tělesného tuku a BMI. Velký zájem byl také o produkty firmy Racio a. s, kteří se akce pravidelně účastní s nabídkou svých výrobků a potravinových doplňků.

 

Na závěr dne proběhlo představení činnosti územních organizací Svazu diabetiků v Kraji Vysočina. Akci uspořádal Kraj Vysočina v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina ve spolupráci s Krajským výborem Santvincentské deklarace kraje Vysočina, Územní organizací Svazu diabetiků ČR v Jihlavě, Státním zdravotním ústavem a občanským sdružením  KOUS.

¨

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 14.11.2011 / 14.11.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze