Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zooterapie aneb když zvířata léčí

Zooterapie aneb když zvířata léčí
Pacienty oddělení dlouhodobě nemocných (ODN) jihlavské nemocnice navštěvuje v rámci tzv. zooterapie psí kamarád jménem Fox. Osmiletá čivava za pacienty poprvé přišla v říjnu letošního roku a od té doby chodí minimálně dvakrát do měsíce.
 

 
 

„Zooterapie je metoda ucelené rehabilitace za podpory a přítomnosti zvířat. Využívá jejich pozitivního působení na zdraví člověka, přičemž zdraví je myšleno přesně podle definice WHO jako stav úplné psychické, fyzické a sociální pohody,“ uvedla Jaroslava Pecková, zdravotní sestra ODN, kterou jako první napadla možnost využití psa k terapeutickým účelům. Tato forma terapie zlepšuje citové, rozumové a pohybové schopnosti lidí. Kromě exaktně měřitelných výsledků, jako je pokles krevního tlaku, zpomalení srdečního rytmu, zklidnění a prohloubení dýchání, je třeba vyzdvihnout jen těžko přesně vyjádřitelné profity, které zvíře pacientovi přináší, a to psychologickou a duševní pomoc.

 

„Foxovi samozřejmě dělá doprovod jeho majitelka. Tou je naše kolegyně, zdravotní sestra ODN, Pavla Kočková. Ta se k této činnosti zavázala dobrovolně a zcela bez nároku na odměnu,“ představila Pecková majitelku psa. Ten je ve výborném zdravotním stavu a pořád v dobré náladě. „Fox má platné očkování, je pojištěn a naše činnost je smluvně ošetřena,“ doplnila Pavla Kočková.

 

 

 

Zooterapie aneb když zvířata léčí

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 14.11.2011 / 14.11.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze