Setkání zahájil zemský hejtman Dolního Rakouska dr. Erwin Pröll, který nastínil problémy na současném venkově a cesty k jejich řešení ve spolkové zemi Dolní Rakousko. Země se již o konkrétní řešení pokusila a má s nimi bohaté zkušenosti, které v odpolední části konference rozvedla Barbara Schwarz, radní pro oblast sociálních věcí Dolního Rakouska. Ministerský předseda Stanislaw Tillich, předseda vlády spolkové země Sasko, partnerského regionu Dolního Rakouska, zdůraznil zesílení odpovědnosti regionů a uvedl aktuální snahy o zefektivnění procesů ve veřejné správě formou slučování agend ve větších územních celcích.
Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina ve svém příspěvku poukázal na dlouhodobou spolupráci s Dolním Rakouskem, popsal situaci v Kraji Vysočina s ohledem na zabezpečení sociálních služeb. Radní Petr Krčál prezentoval ukázku dobré praxe na příkladu Domova pro seniory ve Velkém Meziříčí. Zajímavý příspěvek přednesla univerzitní profesorka Gerlind Weber z Univerzity přírodních zdrojů ve Vídni, která se zabývá změnou sociálních struktur na venkově v důsledku probíhajících demografických změn s praktickým příkladem obce Bergnaugemeinde, kde se počet obyvatel od r. 1961 snížil na polovinu.
Uvedená témata a problémy je důležité chápat jako výzvy a šance pro další pozitivní vývoj např. ve formě vytvoření nových povolání, nových typů soužití a nových rolí žen a mužů. Informace mohou být zdrojem nových projektů, které tyto poznatky zužitkují. Všechny příspěvky provázela společná myšlenka posílení mezigeneračního dialogu, vlastní iniciativy jednotlivce, nové formy zapojování dobrovolníků a nutné spolupráce na úrovni obcí.
Akce byla realizovaná z projektu Spolupráce mezi místní Agendou 21 v kraji Vysočina a programem "Gemeinde 21" v Dolním Rakousku (MA-G 21) v rámci Programu Evropské územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze