Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jiří Běhounek: Není důvod, proč na Vysočině rušit nemocniční lůžka

Jiří Běhounek: Není důvod, proč na Vysočině rušit nemocniční lůžka
Zdravotní pojišťovny se s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem domluvily, že vypovědí do konce letošního roku smlouvy všem nemocnicím a celý příští rok budou jednat o smlouvách nových. Cílem mezi nimi podepsaného memoranda je zrušit deset tisíc nemocničních lůžek, přesměrovat péči do ambulancí a z uspořených peněz umožnit další zvýšení platů zdravotníkům, kteří už opět začínají hrozit protesty.
 

 
 

Kraj Vysočina má kvalitně zpracovanou koncepci zdravotnictví, která však na úrovni státu úplně chybí. Vedení Kraje Vysočina si velice dobře uvědomuje, že balík peněz na poskytování zdravotní péče z veřejného pojištění je omezený. Jsou to však zdravotní pojišťovny, které přijímají opatření, která ve svých důsledcích možná mají omezit péči o pacienty v regionech, což v praxi může například znamenat, že by mohli i na běžné operační výkony své klienty posílat do vzdálených velkých (v budoucnu možná jen ministerstvem zřizovaných fakultních nebo univerzitních) nemocnic.  Při dohledávání skutečných důvodů pro rušení lůžek zjistíme, že pravděpodobně neexistují žádná konkrétní čísla, i cifra 10 000 lůžek se stala spíše mediální pravdou než skutečnou nutností. Nikdo z těch, kteří Memorandum podepsali není schopen komentovat optimální strukturu lůžkového fondu, už vůbec nemají představu o tom, co regiony s ohledem na spádovost,  demografickou strukturu nebo zhodnocení evropských dotací potřebují. Na rušení nemocničních lůžek tak doplatí krajské menší nemocnice, které poskytují kvalitní a při účtování navíc levnější péči.

 

Ministerstvo zdravotnictví se obhajuje a argumentuje udržením erudovanosti lékařů, zvýšením bezpečnosti nebo kvality poskytované péče. Všech pět krajských nemocnic zřizovaných Vysočinou prošlo přísným akreditačním procesem, mají vytvořené ucelené systémy vnitřních norem, kterými sledujeme, kontrolujeme a pravidelně vyhodnocujeme rizika při poskytování péče a snažíme se těmto účinně předcházet.

 

Obávám se stavu českého zdravotnictví, kdy v této zemi bude skutečně dostatek skvěle placených lékařů, kteří však nebudou mít své pacienty kde ošetřovat či hospitalizovat. Obávám se také ztráty důvěry klientů vůči zdravotním pojišťovnám.

 

V pěti krajských nemocnicích Kraje Vysočina je v současné době 2 804 lůžek, z nich 2 444 akutních a 360 ošetřovatelských.

 

MUDr. Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek pro ČTK, 10. 11. 2011: Kraj Vysočina by mohl převést ve svých pěti nemocnicích kolem 150 akutních lůžek na lůžka ošetřovatelské nebo rehabilitační péče. Zdravotní pojišťovny ale musí zaručit, že ušetřené peníze nemocnicím zůstanou na platy lékařů. To zatím žádný právní předpis nezaručuje.

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 11.11.2011 / 11.11.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze