Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Petr Krčál: Na sociální služby potřebuje Vysočina v příštím roce 410 miliónů korun

Petr Krčál
V Kraji Vysočina se sešly žádosti na zajištění sociálních služeb pro rok 2012. Zajišťovatelé sociálních služeb požadují po státu celkem 458 miliónů korun. "Na bezproblémový chod, avšak bez ambicí na jakýkoli rozvoj, tento region potřebuje státní dotaci 410 miliónů korun. Pokud ministerstvo práce a sociálních věcí skutečně příští rok rozdělí mezi kraje pouze avizovaných 5,056 miliard korun, budou peníze chybět. Podle pesimistického scénáře bude příští rok na Vysočině chybět až 100 miliónů korun, a to může být pro některé služby likvidační. Stále se snažíme ministerským úředníkům vysvětlit, že s tak malým balíkem peněz nezle síť nutných sociálních služeb v regionech zajistit," upozorňuje a zároveň varuje Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.
 

 
 

"Pokud bude ministerstvo v příštím roce poskytovatele sociálních služeb nepřiměřeně krátit, ohrozí tak výdaje sociálních zařízení, která stojí před transformací a mají zajišťovat tzv. chráněné bydlení. Peníze budou chybět dále sociálním ústavům a domovům pro seniory. Lůžková zařízení poskytují legitimně nejdražší služby pro klienty se specifickými diagnózami. Provoz těchto zařízení zajišťují kraje a obce. Jejich rozpočty škrty ve státních prostředcích na sociální služby tvrdě pocítí," doplňuje Petr Krčál a upozorňuje, že se stále odsouvá i vyrovnání platů pracovníků v sociálních službách.

 

Pro rok 2011 žádali provozovatelé na Vysočině po ministerstvu práce a sociálních věcí částku zhruba 458 milionů korun s tím, že přiznáno bylo po všech dotačních kolech celkem 329 milionů korun.

 

Ve vládním rozpočtu na rok 2012 je sice na sociální služby vyčleněna zatím částka 6,1 miliardy korun, ale je třeba upozornit, že ve zmíněné částce není zahrnut výpadek dalších 870 miliónů na služby, které byly dosud financovány formou příspěvků z Evropské unie, které postupně končí.

 

Související tisková zpráva ze dne 18. 10. 2011:  http://www.kr-vysocina.cz/kraj-mimoradne-pomuze-udrzet-dalsi-socialni-sluzby-uvolnuje-miliony-z-vlastnich-zdroju/d-4038541/p1=1013

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 8.11.2011 / 8.11.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze