Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Před Gymnázium Jihlava se vrátila socha prvního československého prezidenta

Po více než padesáti letech se v Jihlavě vrátila na své místo socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Replika původní sochy získala své místo na prostranství proti gymnáziu při ulici pojmenované po jeho synovi Janu Masarykovi.
 

 
 

Spolku pro navrácení sochy TGM do Jihlavy se po několikaletém úsilí a díky veřejné sbírce podařilo nechat vytvořit kopii původní sochy prezidenta prvního čs. státu T. G. Masaryka. Socha byla slavnostně odhalena symbolicky 28. října v parku Jana Masaryka v Jihlavě.

 

Před třemi lety poprvé zazněla myšlenka vrátit kopii sochy prvního československého prezidenta na místo před gymnázium v ulici Jana Masaryka. Původní socha Tomáše Garrigue Masaryka, kterou vytvořil akademický sochař Jaroslav Šlezinger, stála před gymnáziem od roku 1948, vydržela tam jen třináct let.

 

Dva roky se na realizaci záměru vrátit sochu do krajského města intenzivně pracovalo. Za tu dobu se na práci na soše vystřídali tři sochaři. První sochař Roman Richtermoc zemřel krátce poté, co oslavil šedesáté narozeniny a práci na soše  přebral jeho syn Dominik. Ani on sochu nemohl dokončit, protože měl autonehodu, která mu v tom zabránila. Sochařské práce v posledních dvou měsících dokončil ostroměřický umělec Robert Musil.

 

„Tomáš Garrigue Masaryk byl vlastencem, ale zároveň Evropanem, odmítal nacionalismus a šovinismus, byl myslitelem, filozofem, politikem, bojovníkem proti dogmatům. Byl skromným člověkem, který vnímal potřeby státu, ale výrazně i sociální situaci méně majetných vrstev. Tomáš Garrigue Masaryk byl opravdovým demokratem. Po jeho smrti přijal parlament Československé republiky prostý, nicméně velmi výstižný zákon: „Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát“. Dnes bych rád vyslovil jinou aktuální pravdu: „Občané Jihlavy se zasloužili o odkaz Tomáše Garrigua Masaryka“, řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

  • Ivana Šteklová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 31.10.2011 / 31.10.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze