Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

První nové vlaky Českých drah se projedou po tratích Vysočiny

nový vlak
Vysočina je prvním krajem, kde na regionální přepravu cestujících nasadí České dráhy nové motorové vozy Regio-Shuttle RS1 od švýcarské společnosti Stadler. První "svezení" podle mimořádného jízdního řádu je v plánu 28. října. "Od počátku listopadu bude zahájen zkušební provoz s cestujícími. První jednotka se stane součástí tratě mezi Humpolcem, Havlíčkovým Brodem a Ždírcem na Doubravou," uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl. Pro Vysočinu kupují České dráhy 17 vozů za 898 milionů korun. Evropská dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod by se měla pomoci s financováním 200 miliony.
 

 
 

S postupným nasazováním dalších šestnácti nových vozů budou přibývat i tratě Vysočiny, na kterých budou nové motoráky jezdit. V plánu jsou trasy jako Počátky - Žirovnice přes Jihlavu až do Havlíčkova Brodu, z Havlíčkova Brodu do Křižanova a nebo trasy Jihlava - Třebíč, Žďár nad Sázavou - Nové Město na Moravě, Křižanov - Velké Meziříčí. "Stále se však pracuje s dalšími variantami a rozšířením o další tratě. V úvahu připadá nasazení nových vlaků i na spoj Okříšky - Moravské Budějovice nebo Horní Cerekev - Obrataň. Naším cílem je dostat vlaky na co nejvíce tratí v regionu," doplňuje tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

 

Všech sedmnáct jednopodlažních železničních vozů pro Vysočinu bude nabízet 70 míst k sezení. Samozřejmostí bude prostor pro kočárky, objemná zavazadla, kola nebo lyže, standardem je bezbariérový přístup včetně bezbariérové toalety s uzavřeným systémem a sklopným pultem pro přebalování kojenců. V létě zpříjemní cestujícím jízdu klimatizace a nechybí audiovizuální informační systém. "V současné době na nich probíhá výcvik strojvedoucích, dílenského personálu v depech a čeká je řada zkušebních jízd," upozorňuje Lenka Horáková, ředitelka osobní dopravy Českých drah na Vysočině.

 

"Nasazení nových železničních vozů na regionální tratě se děje po dlouhých 25 letech. Pro cestující bude znamenat zvýšení komfortu v při kratších jízdách," uvedl při první jízdě nového železničního vozu po Vysočině hejtman Jiří Běhounek.


Co o nových vlacích možná nevíte:

  • Vůz Regio-Schuttle RS 1 byl vyroben v berlínském závodě společnosti Stadler a patří do skupiny motorových vozů, kterých už jezdí přes čtyři sta
  • Členy konstruktérského týmu byli i Češi
  • Vlaky budou mít modrošedou barvu

 

Více informaci: tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 27.10.2011 / 27.10.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze