Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Vysočina pomůže s opravou zřícené střechy na Zámku v Brtnici

Vysočina pomůže s opravou střechy na Zámku v Brtnici
Rada Kraje Vysočina dnes doporučila poskytnutí dotace ve výši 300 tisíc korun na odstranění havarijního stavu části Zámku Brtnice. Krajská mimořádná finančná pomoc je určena na opravu zámecké střechy, která se koncem září zřítila. „ Z důvodů havárie střechy a zatékání do objektu jsme se rozhodli, stejně jako v minulosti u jiných kulturních památek v kraji, v případě nepředvídatelné havárie, finančně pomoci,“ okomentoval rozhodnutí Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina.
 

 
 

Zámek v Brtnici, přezdívaný také moravskými Hradčany, patří mezi významné kulturní památky v Kraji Vysočina. Původní sídlo rodu Valdštejnů představuje rozsáhlý objekt tvořený zámeckými budovami s opevněným gotickým hradem. Několikaleté spory o vlastnictví areálu způsobily zdevastování a zchátrání této památky. Z důvodu napadení střešní konstrukce hnilobou a dřevomorkou došlo v září 2011 k jejímu zřícení a dochází k silnému zatékání.

 

„Stejně jako Zámek v Brtnici jsme v minulosti podpořili, a tak vlastně přispěli k jejich záchraně,, další kulturní památky, mezi které patří například kostel svatého Václava ve Světlé nad Sázavou, nebo kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Celkem Kraj Vysočina poskytl na tyto situace 560 tisíc korun,“ uzavřel náměstek Vladimír Novotný s tím, že peníze za opravdu střechy Zámku v Brnitci budou poskytnuty zpětně po prokázání vynaložených nákladů.

 

Památka

Rok

Částka

Kostel sv. Václava, Světlá nad Sázavou

2002

110 000 Kč

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Jihlava

2006

200 000 Kč

Kostel sv. Jana Nepomuckého, Zelená Hora

2008

200 000 Kč

Kaplička sv. Antonína, Řehořov

2010

 50 000 Kč

Zámek Brtnice, Brtnice – bude poskytnuto po realizaci

2011

300 000 Kč

Tab. č. 1. Přehled podpořených památek při neočekávaných haváriích

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 25.10.2011 / 25.10.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze