Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod otevírá novou expozici Karla Havlíčka Borovského

K.H. Borovský
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod dnes otevírá novou expozici věnovanou osobnosti, dílu i odkazu novináře, básníka, satirika, kritika, překladatele a vlastence Karla Havlíčka Borovského. V letošním roce je s jeho jménem spojeno 155. výročí úmrtí a 160. výročí dne, kdy byl v prosinci 1851 násilně odvezen do Brixenu. Nová expozice umístěná do čtyř pokojů měšťanského domu vznikala déle než rok a náklady ve výši půl milionu korun na její pořízení a instalaci poskytl mimořádně Kraj Vysočina. "Je skvělé, že se muzeu podařilo k otevření expozice získat, i když na velice krátkou dobu, faksimilie rukopisů královny Elišky Rejčky ze 14. století. O jejich zapůjčení je obrovský zájem a zatím byly vystaveny pouze v Brně, Praze a Ostravě," uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast kultury Tomáš Škaryd.
 

 
 

Původní Havlíčkova expozice v  Havlíčkově Brodě byla stará už přes 20 let a její pojetí nekorespondovalo s moderními způsoby prezentace, exponáty potřebovaly oživit, doplnit  a renovovat. V pokojích, které mají navodit atmosféru Havlíčkova stálého užívání je jeho stůl z redakce Národních listů, na stole nejnadčasovější novinové články, zcela nová čamra (oblek). Vzpomínková část expozice pak využívá nových vitrín a expozice sama nabízí hned několik elektronických novinek. "Z dotací programu přeshraniční spolupráce Česko-Rakousko mohl být pořízen audioprůvodce, který bude vítaným nástrojem především pro návštěvníky ze zahraničí neboť prohlídka v něm je i ve volbě angličtina a němčina," upřesňuje ředitel muzea Jiří Jedlička.

 

Další novinkou je originální časová doteková osa, na které si návštěvník může sám zvolit rok a obratem mu vyjedou údaje popisující aktivity K. H. Borovského. "Mimořádný počin se podařil kurátorům při zpracování unikátních www stránek k Havlíčkovi. Sami odhadují, že na stránkách věnovaných tomuto velkému Čechovi jsou ještě roky práce, tak aby na nich byl soustředěn celý jeho materiál, osobní věci a komentáře, už teď se ale jedná svým rozsahem o jedinečný soubor díla," dodává Tomáš Škaryd s tím, že tyto webové stránky jsou příkladem dobré praxe, jak sourodě pracovat s informacemi, které spolu souvisí.

 

Autorem expozice jsou Jiří Jedlička, Michal Kamp a tým pracovníků Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.10.2011 / 21.10.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze