Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

V krajském městě padl nový český rekord v hodu mobilem

V krajském městě padl nový český rekord v hodu mobilem
Neuvěřitelných 92,3 m – Čech Lucián Berger se přiblížil necelé 4 metry světovému rekordu z Finska.
Velký počet návštěvníků přišel hodit telefonem do dálky na akci Zahoď mobil, která se ve středu konala v Jihlavě. Velcí i malí zájemci se zúčastnili zajímavých soutěží, přinášeli vysloužilé elektro k recyklaci, ale především bojovali o postup do celostátního kola Mistrovství ČR v hodu mobilem. V ženské kategorii se stala mistryní Kraje Vysočina Eliška Lašová s výkonem 36,9 metru a v mužské kategorii se mistrem Vysočiny stal Lucián Berger, kterému se podařilo vytvořit nový rekord České republiky s hodem dlouhým 92,3 metru.
 

 
 

Mezi základními školami zvítězila ZŠ Jungmannova Jihlava. Programem provázela známá moderátorská dvojice Petr Svěcený a Vojtěch Bernatský, vrcholem celého soutěžního a osvětového dne byl koncert kapely KRYŠTOF, který se dočkal obrovského zájmu návštěvníků.

Akci pořádala nezisková organizace ASEKOL za podpory Kraje Vysočina, soutěžilo se o hodnotné ceny věnované společností SAMSUNG. Další výsledky, fotografie a zajímavosti jsou k nalezení na www.zahodmobil.cz.

„Prostřednictvím akce jsme chtěli nejen najít mistra republiky v hodu mobilem, ale především zábavnou formou upozornit na skutečnost, že  zdaleka ne všichni občané staré elektrospotřebiče třídí. Největší problém je přitom dlouhodobě především s těmi drobnými, jako jsou právě mobilní telefony,“ vysvětlila záměr Jitka Šimková, manažerka projektu, a dodala: „V poslední době však množství odevzdaného drobného elektroodpadu narůstá, což je skvělá zpráva.“

ASEKOL na akci také představil červené kontejnery, které lidem přináší možnost pohodlného třídění drobného elektroodpadu. Umístěny jsou totiž ve většině měst a obcí v České republice, celkem jich je na 1 400. Patří do nich např. rádia, kalkulačky, mp3 přehrávače, elektronické hračky nebo třeba právě mobilní telefony. „Ty nám lidé mohou poslat také v rámci projektu Věnuj mobil. Stačí si na www.venujmobil.cz vyžádat obálku, kterou zašleme, do ní vložit telefon a bezplatně nám ji poslat zpět. Touto cestou vybíráme i funkční mobily, které po odborné kontrole předáváme dětem z dětských domovů. Lidé tak mohou nejen chránit přírodu, ale i pomoci dětem bez domova,“ řekla Šimková.

V uplynulém roce došlo k propojení zmiňovaného projektu Věnuj mobil se školním vzdělávacím programem Recyklohraní a jen za první pololetí se ve školách po celé republice vybralo více než 40 000 mobilních telefonů, čímž se zpátky do oběhu vrátí asi 1,5 kg zlata, 14,5 kg stříbra a více než 655 kg mědi.

 

Výsledky krajského kola Mistrovství ČR v hodu mobilem do dálky

Umístění

Ženy

Vzdálenost (m)

Muži

Vzdálenost (m)

1.

Eliška Lašová

36,9

Lucián Berger

92,3

2.

Eva Veselá

35,4

Marcel Žůrek

57,1

3.

Iva Navrátilová

32,9

Zdeněk Smutný

55,0

Aktuální nejlepší výsledky v ČR

Lucián Berger (Jihlava) – 92,3 m

Kateřina Reehová (Hradec Králové) – 48,1 m

 

Světoví rekordmani

Chris Hughff - 95,83 m

Jana Singleton - 53,52 m

 

Další informace o turné Zahoď mobil

Cílem sportovně edukativního turné Zahoď mobil je nejen najít historicky prvního mistra České republiky v hodu mobilem, ale také vzdělávat občany o možnostech a dopadech třídění a recyklace elektrospotřebičů. Turné již během své jarní části navštívilo osm měst, nyní v září putuje po dalších pěti.

Nejlepší vrhači v každém městě získávají chytrý telefon SAMSUNG Galaxy Ace, stejně jako vylosovaní šťastlivci z řad těch, kteří na akci přinesou a odevzdají starý telefon. Vítězové krajských kol turné Zahoď mobil budou pořádající společností ASEKOL pozváni v příštím roce do Prahy na celorepublikové finále. Mistr ČR pak bude vyslán na mistrovství světa.

Hod mobilem je sportovní odvětví, které bylo založeno v roce 2000 ve Finsku, kde se také každoročně koná mistrovství světa v této netradiční disciplíně. Národní mistrovství se pořádají v řadě evropských států, například v Norsku, Švýcarsku, Velké Británii, Španělsku a Lichtenštejnsku, ale i ve Spojených státech. Mužský světový rekord drží Chris Hughff z Velké Británie hodem dlouhým 95,83 metrů, ženský rekord Jana Singleton (také z Velké Británie) s délkou 53,52 metrů. Nejlepším dosavadním výkonem v ČR je 92,30 m v mužské kategorii a 48,10 m v ženské kategorii.

 

  • Přejatá zpráva
  • Více informací Eva Navrátilová, odbor životního prostředí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    mail: navratilova.e@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.9.2011 / 15.9.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze