Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Sociální služby neziskových organizací musí dotovat kraj

Sociální služby neziskových organizací musí dotovat kraj
Neziskové i příspěvkové organizace měst a obcí poskytující sociální služby jsou závislé na získávání finančních prostředků zejména z dotačního řízení Ministerstva práce a sociálních věcí, prostředků kraje, případně z rozpočtu obcí. Meziroční pokles dotací ze státního rozpočtu pro kraj Vysočina pro rok 2011 je oproti loňsku téměř 24 milionů a oproti předloňsku 29 milionů korun. Státní dotace z ministerstva práce tedy neřeší meziroční růst nákladů a platové podhodnocení zaměstnanců. Dokonce snižuje finanční zdroje. Propad navíc nebyl plošný a u některých poskytovatelů vede k ohrožení existence činnosti. U jiných by zachování nezvýšených zdrojů vedlo k propouštění zaměstnanců a k omezování sociálních služeb pro obyvatele regionů.
 

 
 

„U poskytovatelů sociálních služeb je odůvodněná pomoc kraje tam, kde již považujeme získání další dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí za nepravděpodobné. U některých poskytovatelů zatím zejména výše dotace z kraje při řešení dopadů snížení celkové částky dotace pro kraj, nedosáhla objemu roku 2010 a vzhledem k dosavadnímu chování Drábkova ministerstva, nelze v těchto případech další dotaci ze státního rozpočtu očekávat,“ řekl Petr Krčál, krajský radní pro sociální záležitosti kraje Vysočina.

 

 U dalších služeb, které jsou dotačně podhodnoceny, bude kraj ještě o poskytnutí dalších dotací usilovat. V několika dalších případech se jedná o služby, kde je žádoucí rozšíření kapacity. Příkladem je osobní asistence, která umožňuje lidem se zdravotním postižením setrvat v přirozené rodině, nebo raná péče pro rodiny se zdravotně postiženými dětmi nebo poradenství pro řešení situace lidí zadlužených vlivem krize.

 

„Schválená pomoc nestátním organizacím pro zajištění poskytování sociálních služeb činí 4 529 500 korun. V kraji Vysočina je veliký zájem na rozvoj terénních a ambulantních služeb. Ty by měly do budoucna zabezpečit i vyšší počet starších spoluobčanů, kteří budou potřebovat základní sociální služby. K tomu je však potřeba vytvořit zákonné, ale zejména finanční podmínky, které doposud stát nevytvořil. O stárnutí populace a péče o seniory se v našem státu mluví již několik desítek let, ale doposud nepřišla žádná účinná opatření v oblasti bydlení, sociálních služeb, zdravotnictví a školství, které by dosavadní negativní vývoj změnila,“ dodal Petr Krčál.

 

O financování sociálních služeb se také diskutovalo na posledním pracovním jednání Sociální komise Rady asociace krajů České republiky v Praze. Zástupci krajů se shodli na tom, že příští rok budou požadovat od vlády tolik peněz, které by pokryly sociální služby rozvojových krajských plánů. Kraje totiž od vzniku v roce 2000 nedostaly do svých rozpočtů žádné finanční prostředky na sociální služby. Veškeré financování si do této doby zajišťoval stát, který formou dotací chtěl regulovat jednotlivé druhy sociálních služeb.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.7.2011 / 20.7.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze