Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Sociální služby neziskových organizací musí dotovat kraj

Sociální služby neziskových organizací musí dotovat kraj
Neziskové i příspěvkové organizace měst a obcí poskytující sociální služby jsou závislé na získávání finančních prostředků zejména z dotačního řízení Ministerstva práce a sociálních věcí, prostředků kraje, případně z rozpočtu obcí. Meziroční pokles dotací ze státního rozpočtu pro kraj Vysočina pro rok 2011 je oproti loňsku téměř 24 milionů a oproti předloňsku 29 milionů korun. Státní dotace z ministerstva práce tedy neřeší meziroční růst nákladů a platové podhodnocení zaměstnanců. Dokonce snižuje finanční zdroje. Propad navíc nebyl plošný a u některých poskytovatelů vede k ohrožení existence činnosti. U jiných by zachování nezvýšených zdrojů vedlo k propouštění zaměstnanců a k omezování sociálních služeb pro obyvatele regionů.
 

 
 

„U poskytovatelů sociálních služeb je odůvodněná pomoc kraje tam, kde již považujeme získání další dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí za nepravděpodobné. U některých poskytovatelů zatím zejména výše dotace z kraje při řešení dopadů snížení celkové částky dotace pro kraj, nedosáhla objemu roku 2010 a vzhledem k dosavadnímu chování Drábkova ministerstva, nelze v těchto případech další dotaci ze státního rozpočtu očekávat,“ řekl Petr Krčál, krajský radní pro sociální záležitosti kraje Vysočina.

 

 U dalších služeb, které jsou dotačně podhodnoceny, bude kraj ještě o poskytnutí dalších dotací usilovat. V několika dalších případech se jedná o služby, kde je žádoucí rozšíření kapacity. Příkladem je osobní asistence, která umožňuje lidem se zdravotním postižením setrvat v přirozené rodině, nebo raná péče pro rodiny se zdravotně postiženými dětmi nebo poradenství pro řešení situace lidí zadlužených vlivem krize.

 

„Schválená pomoc nestátním organizacím pro zajištění poskytování sociálních služeb činí 4 529 500 korun. V kraji Vysočina je veliký zájem na rozvoj terénních a ambulantních služeb. Ty by měly do budoucna zabezpečit i vyšší počet starších spoluobčanů, kteří budou potřebovat základní sociální služby. K tomu je však potřeba vytvořit zákonné, ale zejména finanční podmínky, které doposud stát nevytvořil. O stárnutí populace a péče o seniory se v našem státu mluví již několik desítek let, ale doposud nepřišla žádná účinná opatření v oblasti bydlení, sociálních služeb, zdravotnictví a školství, které by dosavadní negativní vývoj změnila,“ dodal Petr Krčál.

 

O financování sociálních služeb se také diskutovalo na posledním pracovním jednání Sociální komise Rady asociace krajů České republiky v Praze. Zástupci krajů se shodli na tom, že příští rok budou požadovat od vlády tolik peněz, které by pokryly sociální služby rozvojových krajských plánů. Kraje totiž od vzniku v roce 2000 nedostaly do svých rozpočtů žádné finanční prostředky na sociální služby. Veškeré financování si do této doby zajišťoval stát, který formou dotací chtěl regulovat jednotlivé druhy sociálních služeb.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.7.2011 / 20.7.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze