Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Sídlo kraje Vysočina zdobí vybrané modely staveb z třebíčských betlémů

Ilustrační foto
Slovo Betlém máme všichni spojené spíše s Vánocemi a málokdo by očekával, že bude mít možnost setkat se s výstavou tohoto typu v prostorách sídla kraje v letních měsících. Muzeum Vysočiny Třebíč, které exponáty zapůjčilo, se však rozhodlo představit modely staveb z třebíčských betlémů zcela novým netradičním způsobem, který je aktuální po celý rok. „Betlémy, zejména betlémy od 19. století,“ jak uvádí autor výstavy Antonín Žamberský, „to nejsou jen malované figurky, ale také vytváření krajin a staveb, to je modelářství“.
 

 
 

„Prosklená vitrína, v níž jsou zapůjčené sbírkové předměty vystaveny, umožňuje vidět všechny exponáty i ze zadní strany a pochopit tak, jak jednotlivé části vznikaly,“ zmiňuje zásadní přednosti mini výstavy radní kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu Tomáš Škaryd- Skály hradů imituje kůra, základ tvoří většinou samorost, stavby samotné jsou ze dřeva nebo lepenky. Jedná se převážně o předměty z 2. poloviny 19. století až 1. poloviny 20. století, které byly k vidění jako součást celku v expozici betlémů v Muzeu Vysočiny Třebíč (pozn. Expozice byla z důvodu rozsáhlé rekonstrukce budovy zámku, v němž sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, dočasně uzavřena.)

 

Autoři betlémů z Třebíče a okolí věděli, že krása a precizní provedení jednotlivých částí betlémů vyniká zejména tehdy, jsou-li tyto části vystaveny samostatně. Svému „hobby“ se věnovali v průběhu celého roku, své byty si zdobili tím, co sami vytvořili. Vánoce pak znamenaly výroční výstavu a představení nových přírůstků a novinek.

Výstava ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč ve vstupních prostorách sídla kraje Vysočina v Jihlavě je přístupná od 15. července do konce srpna.

 

 

 

Sídlo kraje Vysočina zdobí vybrané modely staveb z třebíčských betlémů

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.7.2011 / 19.7.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze