Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

První tři nové sanitní vozy záchranky na Vysočině vyjedou do terénu ještě o prázdninách

nový sanitní automobil
Pro krajskou záchranku na Vysočině začnou už během července jezdit tři zcela nové sanitky, do konce roku zdravotnické zařízení posílí ještě o další dvě rychlá auta. „První letošní nové vozy budou dány k dispozici pro územní oblast Havlíčkův Brod, Pelhřimov a pokud nenastanou jiné okolnosti také pro novoměstsko. Záchranáři u nových vozů oceňují především standardně nabízený pohon všech čtyř kol, který na Vysočině v zimním období zlepšuje jízdní vlastnosti a zvyšuje prostupnost terénem,“ uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Vozový park Zdravotnické záchranné služby čítá nyní celkem 52 vozidel, přičemž téměř polovina je mladších čtyř let.
 

 
 

Pro zajištění maximálního komfortu pro pacienty jsou nová zásahová vozidla vybavena klimatizací i v ambulantním prostoru. Ta je využitelná především při převozech pacientů na delší vzdálenosti, např. transporty na vyšší pracoviště, či do traumacenter. Nákup jednoho plně vybaveného sanitního vozidla představuje náklad o výši cca 3,5 miliónů korun.

 

K standardnímu vybavení záchranářských vozů na Vysočině patří defibrilátor s dvanáctisvodovým EKG a možností přenosu záznamu na specializované pracoviště – kardiocentrum. „Specialisté z kardiocentra na základě zaslaných dat směřují posádky přímo z výjezdu na místo, kde pacientovi bude poskytnuta komplexní péče. Jedná se o systém tzv. dokonalé péče o kadiologické pacienty, kdy podle nejnovějších trendů nedojde k prodlužování časového intervalu od určení diagnózy k definitivnímu ošetření pacienta,“ upřesňuje Vladislava Filová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.

 

Pro záchranou službu v našem kraji je již neodmyslitelnou součástí sanitky o toughbook (tablet systém). Jedná se v podstatě o zodolěný přenosný počítač s dotykovým displejem, který je vybaven klinickým i navigačním systémem. Komunikačně je propojen se zdravotnickým operačním střediskem, klinickým systémem nemocnic kraje Vysočina a také softwarem pro vykazování zdravotním pojišťovnám. „Používání tohoto moderního komunikačního nástroje řadí vysočinskou zdravotnickou záchrannou službu mezi špičky v České republice, zkušenosti s jejím využitím s námi sdílí i odborníci ze zahraničí,“ doplňuje Jiří Běhounek.

 

Mezi dalšími zdravotnickými přístroji v sanitce např. transportní ventilátor. Samozřejmostí je zásoba zdravotnického materiálu i léků, přesně dle právních předpisů.

 

Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina zajišťuje přednemocniční zdravotní péči z dvacítky výjezdových stanovišť. Nejnovější bylo otevřeno začátkem prázdnin v Kamenici nad Lipou.

 

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 14.7.2011 / 14.7.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze