Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajský radní Ryšavý přijel do Kronospanu hledat řešení otázek životního prostředí

Krajský radní Ryšavý přijel do Kronospanu hledat řešení otázek životního prostředí
V pondělí 20. června 2011 navštívil krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý společnost Kronospan v Jihlavě. Diskutoval s vedením společnosti o krocích, které učinila v uplynulých letech v oblasti ochrany životního prostředí a také o současném postavení firmy na trhu s dřevotřískovými a OSB deskami, které jsou hlavním výrobním programem firmy.
 

 
 

„Náš výrobní závod nyní musí odolávat silnému konkurenčnímu tlaku a nečekaně hlubokému propadu stavebnictví, které razantně srazilo poptávku po našich výrobcích,“ zdůraznil Jan Rudolf, jednatel společnosti. Od počátku nástupu hospodářské recese bylo prioritou podniku především udržení kvalifikovaných zaměstnanců a zachování výroby v Jihlavě a to i za cenu přísných úsporných opatření.

Hlavním tématem jednání radního Ryšavého s vedením společnosti však byla témata v oblasti ochrany životního prostředí. Předmětem jednání byla zejména špičková technologie čištění spalin, označována zkratkou UTWS, která má významný podíl na snížení koncentrací i množství škodlivin vypouštěných z výroby dřevotřískových desek. „Účinnost zařízení je ohromující, velkou škodou je, že je zařízení nasazeno pouze na jednom ze dvou komínů Kronospanu“ zhodnotil zařízení na sušárně krajský radní. Výrobní linka OSB desek, která suší dřevo pomocí dvou standardních sušáren běžných v Evropě, plní veškeré platné emisní limity, ovšem v porovnání se špičkovou technologií nasazenou na komíně výroby dřevotřísky jsou její roční emise přece jen vyšší.

Z tohoto důvodu se Kraj Vysočina aktivně zapojil do připomínkového řízení předpisů, které řeší emisně významné zdroje dřevozpracujícího průmyslu. „V následujících dvou až pěti letech bude sjednocena regulace výrobců dřevotřísky a OSB desek v celé Evropské unii, což může znamenat, že špičková technologie nasazená na dřevotřísce se může stát standardem i pro výrobu OSB desek“ uvedl do souvislostí s vývojem evropské i české legislativy budoucnost výroby OSB desek v Jihlavě Rostislav Habán, úředník odpovědný za regulaci zdroje na krajském úřadě.

Krajský radní Zdeněk Ryšavý na základě dnešních osobních zkušenosti informoval vedení firmy, že: „budeme prosazovat, aby technologie odpovídajících kvalit, jaká je nasazena na lince výroby dřevotřísky byla, jakmile to bude možné, nasazena i ve výrobě OSB desek“.

Ocenil zájem vedení Kronospanu o vzájemnou informovanost s vedením samosprávy o vývoji v závodě a naopak zprostředkování strategických plánů kraje z oblasti ochrany životního prostředí a hospodářského rozvoje regionu. To by se mělo stát předmětem pravidelných schůzek vedení kraje a podniku.

 

 

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 22.6.2011 / 22.6.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze