Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na Vysočině přibyly dvě přírodní památky

Obecník
Na Vysočině přibyly dvě nové přírodní památky. Na Jihlavsku začně být chráněno území Starého Příseckého rybníka, kde se vyskytuje kolem 117 druhů ptáků. Přírodní památka Obecník na Žďársku vznikla hlavně kvůli ochraně vzácné trávy puchýřka útlá. Obě památky byly zřízeny nařízením kraje Vysočina.
 

 
 

 "V obou případech se jedná o rybníky," řekl krajský radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý. Dodal, že přírodní památkou by se v příštím roce mohl stát i dvouhektarový rybník u Ptáčova nedaleko Třebíče.  Přírodní památka Starý Přísecký rybník se rozkládá na 6,2 hektaru pozemků mezi obcemi Příseka a Puklice. "Je to z větší části spíš mokřad," přiblížil Ryšavý. Podle ochránců přírody to je nejvýznamnější ornitologická lokalita Jihlavska. Ornitologové napočítali během desetiletého pozorování na Starém Příseckém rybníku 117 druhů ptáků, z nichž velká část užívala tuto lokalitu pro hnízdění. Na 54 ptačích druhů, které se na rybnících vyskytují, figuruje v seznamu ohrožených živočichů. V tomto místě se našly i ohrožené druhy vodních měkkýšů a chráněných obojživelníků.

 Nová přírodní památka Obecník zabírá 4,85 hektaru pozemků u Horní Libochové na Ždársku. Na dnech rybníků mimo jiné roste cenný druh trávy s názvem puchýřka útlá. "Ochrana spočívá v tom, že by rybníky měly být pravidelně letněny, aby se ta vegetace mohla obnovovat a rozrůstat," uvedl radní.

"Kraj se nyní stará o 120 zvláště chráněných území, která zabírají  rozlohu 4248 hektarů. Na jejich údržbu plyne ročně z krajského rozpočtu kolem čtyř milionů korun. Největší z nich je přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice s rozlohou 2 310 ha, nejmenší pak PP Čertův kámen s rozlohou 0,0039 ha," doplnila Kristýna Balážová z krajského odboru životního prostředí

 

Do konce roku 2011 by mohlo být projednáno s vlastníky pozemků dalších 12 evropsky významných lokalit, které jsou v současnosti zvláště chráněnými územími. Fakticky tedy půjde o jejich "převyhlášení" na přírodní památku.

 

Poznámka

PP Čertův kámen: skalní útvar,  žulový výchoz na svahu Melechova, na jehož vrcholové plošině jsou zahloubeny dvě velké skalní mísy

 

 

Na Vysočině přibyly dvě přírodní památky

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.5.2011 / 18.5.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze