Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na nejvyšší krajská ocenění přišel rekordní počet nominací

Medaile
Na nejvyšší ocenění kraje Vysočina - dřevěnou, skleněnou a kamennou medaili - se letos sešel rekordní počet nominací. "Z 31 podaných návrhů bylo skutečně velice složité vybrat. Zastupitelstvu kraje Vysočina jsme navrhli ke schválení sedm jmen," uvedl předseda krajského výboru pro udělování medailí Ivo Rohovský. Slavnostní předání nejvyšších ocenění kraje Vysočina je naplánováno na 21. října 2011 v Jihlavě.
 

 
 

Mezi letošními 31 nominovanými se standardně nejčastěji objevovali výrazné sportovní osobnosti regionu, umělci, historici, výzkumní pracovníci, úspěšní studenti a duchovní. "Nebylo jednoduché se rozhodnout. S každým jménem se pojí příběh, výkon nebo výrazný historický počin, který si zaslouží uznání a obdiv. Bylo tedy nutné, aby komise zasedla dvakrát," prozradil hejtman Vysočiny a člen výboru Jiří Běhounek s tím, že mezi nominovanými letos výrazně figurovalo šest žen.

 

Nejvyšší ocenění kraje Vysočina uděluje krajské zastupitelstvo od roku 2008, kdy si ho převzalo devět osobností z 21 nominovaných. O rok později se sešlo 16 nominací a komise vybrala sedm oceněných. Loni uspěla z desítky nominovaných šestice oceněných. Pokud jde o četnost udělených stupňů nejvyššího krajského ocenění pak v minulých třech ročnících kraj Vysočina rozdal 5 dřevěných medailí, 13 skleněných a 4 kamenné.

 

Stejně jako v minulých letech nebudou členové komise ani zástupci kraje Vysočina až do projednání letošních navržených osobností Zastupitelstvem kraje Vysočina sdělovat další podrobnosti k průběhu a výsledku projednávání nominací. "Rádi bychom udrželi tradici příjemného překvapení. První, kdo se o udělení ceny dozví, budou její držitelé," dodal Ivo Rohovský.

 

Poznámka:

Medaile jsou nejvyšším oceněním, kterým kraj vyjadřuje uznání a respekt k významným osobnostem kraje. Umělecká hodnota a zjevná jednoúčelnost medailí podtrhují jejich jedinečnost a význam udělení. Jejich tvar, materiál je skrytě i otevřeně symbolický. Medaile i způsob jejich udělení mají kromě vyjádření uznání a respektu k osobnostem kraje také trvale a významně posilovat uvědomování si příslušnosti k území i lidem, kteří na Vysočině žijí. Medaile a ceremoniál přispívají k pozitivní propagaci kraje a jeho obyvatel.

Dřevěná medaile: Ručně vyřezávaná ze dřeva jeřábu ptačího. Autorem i řezbářem je Radomír Dvořák.

Skleněná medaile:Vyrobená metodou lehavého skla. Autory medaile jsou Radomír Dvořák a Milan Krajíček.

Kamenná medaile: Ručně tesaný artefakt z mrákotínské žuly. Autorem je sochař Radomír Dvořák.

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 21.4.2011 / 21.4.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze