Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina plánuje umístit na silnicích pevné váhy pro vážení kamionů

Kraj Vysočina plánuje umístit na silnicích pevné váhy pro vážení kamionů
Vedení kraje Vysočina by chtělo do budoucna na svých silnicích váhy zabudované ve vozovce, které umožní zvážit kamiony za jízdy. Podle náměstka hejtmana kraje Vysočina pro oblast dopravy Libora Joukla přetížená nákladní auta ničí vozovky a ohrožují bezpečnost dopravy. V krajském plánu je od deseti po tři desítky míst pro vysokorychlostní převažování. Fungovat by taková váha měla například u logistických center a u dálničních přivaděčů. Vybudování vah a jejich provozování by pro kraj měl zajišťovat jiný subjekt.
 

 
 

"Rádi bychom, pokud to všechno dobře dopadne, vysokorychlostní vážení stihli ještě v letošním roce," řekl Joukl. Doplnil, že legislativní podmínky pro takové kontroly jsou připraveny, chybí jen podpis ministra dopravy u příslušné vyhlášky. Na firmu, která váhy na Vysočině vybuduje, kraj chystá výběrové řízení.

 

Jedna váha, včetně úprav navazující silnice, bude stát kolem šesti milionů korun. Investici chce kraj postupně splácet z pokut. Podle Joukla se budou váhy vyplácet kraji i provozovateli, už když se denně podaří přistihnout čtyři přetížené kamiony.

 

Pro vážení kamionů zatím v kraji slouží mobilní váhy, které provozuje Centrum služeb pro silniční dopravu. Instalují se podle potřeby na odstavných místech u silnic a u dálnice D1. Váhy napevno zabudované ve vozovce budou podle Joukla fungovat podobně jako radary v obcích. "Nemusí tam stát policista ani celní správa, ale bude to elektronicky zaznamenáno," přiblížil. Kamiony s nadměrným nákladem podle náměstka způsobují na silnicích velké škody. Jeden nákladní vůz podle něj poničí vozovku stejně jako přibližně 35 tisíc osobních aut.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.4.2011 / 19.4.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze