Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrad Orlík nad Humpolcem

 

 
 

Mgr. Roman Brzoň, Prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc., Mgr. Bohumír Dragoun, Mgr. Petr Filip, Ing. František Kocman, RNDr. Jan Páša a Mgr. Vladimír Staněk

Vydalo: Město Humpolec 2010

Vytištěno: Web-to-Print a. s

Počet stran: 260

ISBN 978-80-254-7169-2

 

 

„Povinnost k minulosti spojuje se s povinností k přítomnosti a k budoucnosti. Co se vytěží z dávné minulosti, zůstane pokladem rodů do příštích věků, bude užitečným pramenem  poznání i poučení“.

Kolektiv autorů vydal tuto publikaci jako dovršení dlouhodobé snahy o propagaci kulturní památky regionu – hradu Orlík, jenž již více než 600 let vytváří panorama města Humpolce.

Precizně zpracovaná publikace obsahuje i cennou fotografickou dokumentaci a resumé v němčině a angličtině.

 

 

Obsah: Úvod – úvodní slovo; Humpolec a Orlík: Geografie, Geologická charakteristika, Přírodní podmínky na hradě Orlíku, Procházka po hradě, K počátkům osídlení Humpolecka; Historie města od prvních písemných dokladů o existenci hradu: Páni z Dubé, Leskovcové z Leskovce, Trčkové z Lípy, Říčanští z Říčan, Kryštof Karel z Roupova, Vlastníci se mění a sídlí na Herálci, Přehled držitelů statku Humpolce, Historická ikonografie, Záchranné práce; Podoba hradu a jeho postavení ve vývoji české hradní architektury; Život na hradě; Pověsti; Správa hradu a dobrovolníci: Expedenciální archeologie; Historické pohlednice; Turistické zajímavosti v okolí; Cizojazyčné resumé; Slovníček odborných výrazů; Prameny a literatura, seznam zkratek: Prameny a poznámky, Literatura, Edice a prameny, Seznam zkratek; Poděkování.

 

Orlík

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 12.4.2011 / 12.4.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Publikace Edice Vysočiny > Edice Vysočiny VII.

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze