Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Zadní synagoga v Třebíči

 

 
 

Adresa

TIC Zadní synagoga v Třebíči

Subakova 1/44

674 01 Třebíč

tel.: 568 823 005, 568 610 023

e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz

web: http://www.mkstrebic.cz/informacni-centra/tic-zadni-synagoga/ nebo https://www.visittrebic.eu/pamatky/zadni-synagoga-a-dum-seligmanna-bauera/

 

Otevírací doba

leden - červen

Po - Ne

9:00 – 17:00

červenec, srpen

Po - Ne

9:00 – 18:00

září - listopad

Po - Ne

9:00 – 17:00

prosinec

Po - Ne

9:00 – 16:00

V době konání kulturních a společenských akcí může být otevírací doba omezena.

 

Vstupné do Zadní synagogy spojené s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera

Prohlídky s průvodcem Okruh I. Okruh II.

Dospělí

100 Kč

150 Kč 180 Kč

Děti od 6 let, studenti, senioři, ZTP

70 Kč

100 Kč 120 Kč

Školní výpravy

20 Kč

60 Kč 80 Kč

Rodinné 2 + max. 3 děti do 15 let

250 Kč

--- -----

Prohlídka Zadní synagogy s Domem Seligmanna Bauera trvá cca 45 minut. Prohlídka bez průvodce (pouze Zadní synagoga) 50 Kč/os.

 

Okruhy

Zadní synagoga spojená s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera.

Židovská čtvrť - Okruh I - Okruh I zahrnuje prohlídku Zadní synagogy spojenou s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházku židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů. Délka prohlídky cca 1,5 hodiny. Pouze na základě objednání min. 2 dny předem pro min. 5 osob.

Židovská čtvrť - Okruh II - Okruh II zahrnuje prohlídku Zadní synagogy spojenou s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházku židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů a židovského hřbitova. Délka prohlídky cca 2 hodiny. Pouze na základě objednání min. 2 dny předem pro min. 5 osob.

 

Zadní synagoga

Synagoga je součástí jedinečně zachovaného židovského ghetta. Zadní synagoga bývá nazývána též "nová" (Neuschul) a pochází z roku 1669. Po roce 1837 byla přistavěna z její severní strany v patře nová část ženské galerie (podle židovských náboženských tradic nesměli být muži a ženy ve svatostánku v jednom prostoru). Od roku 1926 přestala být synagoga využívána k bohoslužebným účelům a sloužila jako skladiště Subakovy koželužny a po zániku koželužen zde bylo skladiště národního podniku Zelenina Třebíč. Toto zacházení a  zanedbání základní stavební údržby vedlo v polovině 80. let 20. století až k havarijnímu stavu budovy. Složitá a nákladná komplexní rekonstrukce byla ukončena slavnostním otevřením synagogy v roce 1997. Dnes slouží synagoga k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V jejím interiéru zaujmou odborníky i laiky především unikátní nástěnné malby z počátku 18. století, které byly malovány bez šablon. Jedná se především o biblické verše v hebrejštině a citáty z Talmudu.

V prostorách ženské galerie je umístěna stálá expozice o dějinách židovské obce v Třebíči  s řadou cenných předmětů používaných v občanském i náboženském životě zaniklé židovské komunity, jejíž poslední dějství ukončil nacistický holocaust v době 2. světové války.

Návštěvníci se blíže seznámí s osobními věcmi, základními součástmi židovského oblečení, s vybavením pro všední i sváteční dny. Ve zděném výklenku jsou instalovány originální desky desatera, jež byly původně součástí vybavení interiéru Přední synagogy.

Obnovením původního vstupu z vedlejšího domu Seligmanna Bauera na ženskou galerii Zadní synagogy byly nejen fyzicky propojeny dvě sousedící budovy, ale zároveň se rozšířila od sezóny 2011 dosavadní prohlídková trasa o židovské muzeum – Dům Seligmanna Bauera.

Muzeum představuje jedinečnou expozici bydlení židovské rodiny v meziválečném období. Dům je vybaven charakteristickými předměty židovské kultury připomínající způsob života i tradice zaniklé židovské komunity. V přízemí domu se nachází hokynářství, v patře pak kuchyň a ložnice. V přístavku Domu Seligmanna Bauera, je od prosince roku 2014 umístěna expozice, kde se dozvíte o tom, jaké nástroje používali židovští řezníci – šocheti, jaký byl postup při rituální porážce a také jaká zvířata splňovala přísné předpisy judaismu, tedy byla tzv. rituálně čistá.

Zajímavostí domu jsou dva samostatné vchody z Blahoslavovy ulice. Jedním z nich se vchází do obytné části domu a druhým na schodiště vedoucí na ženskou galerii v Zadní synagoze. Budova je další cennou a výjimečnou památkou zapsanou v rámci židovské čtvrti na seznamu UNESCO.

 

Služby

  •        turistický servis
  •        prodej informačních materiálů a upomínkových předmětů
  •        pronájem prostor – společenské akce komorního charakteru, přednášky, besedy, koncerty, svatby
  •        průvodcovská služba

 

synagoga venku

 

zadní synagoga

 

 

 

 

 

exteriér

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 11.4.2011 / 26.5.2020
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kontakty

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze