Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ministr Dobeš: Dodávám krajům odvahu dělat nepopulární kroky

Ministr Dobeš: Dodávám krajům odvahu dělat nepopulární kroky
Včerejší návštěva ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše na Vysočině byla faktickým dokladem jeho rozhodnutí podpořit zvažované krajské změny v systému středního školství napříč celou republikou. Ministr chce dodávat odvahu vedením i zastupitelům krajů k efektivizaci a redukci sítě středních škol. Jen tak je podle něj možná reforma školství, která by mohla mimo jiné vyřešit stále klesající naplněnost škol a především změnit financování. "Nový způsob financování bychom si rádi ujasnili a pojmenovali tak, aby od 1. září 2012 mohl platit," uvedl při návštěvě Vysočiny ministr školství Josef Dobeš.
 

 
 

Podle Dobeše je nutné zasáhnout do sítě středních škol a začít se orientovat na kvalitu poskytovaného vzdělávání, zavést opět přijímací zkoušky na střední školy, rozvíjet a popularizovat učňovské školství a v případě víceletých gymnázií se s nabídkou zaměřit zhruba na 1% nejnadanější populace (v současné době se na víceletých gymnáziích vzdělává v průměru do 10% studentů). Podle ministra Dobeše pak dochází k devastaci základního školství, kde následně chybí až třetina žáků. "Je velice obtížné následně motivovat pedagogy pro práci s rozbitým kolektivem. Je třeba vrátit základním školám smysl druhých stupňů vzdělávání," upozornil ministr školství Josef Dobeš.

 

V případě kraje Vysočina je diskuze o budoucí síti středních škol stále otevřená. "Jakékoli otálení s řešením nedostatku studentů na středních školách se v blízké budoucnosti pravděpodobně odrazí v nedostatku fiančních prostředků nejen na našich středních školách, ale pravděpodobně i na základních školách. Bude problém najít prostředky na platy a pomůcky," upozorňuje hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.3.2011 / 23.3.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze