Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

O víkendu se chystá druhé letošní sčítání zvěře

zajic
Lesní hospodáře na Vysočině čeká o víkendu druhé kolo povinného sčítání lesní zvěře. První termín sčítání letos připadl už na 12. února. Důvodem sčítání je každoroční povinnost uživatele honitby vypracovat na základě objektivně zjištěných podkladů plán mysliveckého hospodaření. Aktuální stavy zvěře budou známy během někoklika týdnů.
 

 
 

Myslivcům na Vysočině by letošní sčítání zvěře mohl komplikovat nedostatek sněhu, protože v terénu nejsou vidět její stopy. K získání počtů využívají lesní hospodáři různé metody: V danou hodinu z posedů nebo u krmných zařízení počítají jednotlivé kusy, které zahlédnou. Někdy myslivci prochází takzvaná vzorková pole, to znamená části honitby, které jsou málo, středně i hodně zaplněné zvěří. Počítají kusy, které přitom vidí, ale sledují i její pohybové stopy. Ty ale v terénu nejsou příliš vidět, letošní sčítání zvěře komplikuje nedostatek sněhu. Zjištěný stav se pak ještě průměruje.

 

K nejvíce rozšířeným druhům zvěře na Vysočině patří podle loňských sčítání srnčí zvěř, které uživatelé honiteb na počítali přes tři tisíce kusů. Zatím poslední kompletní výsledky sčítání ukazují, že dochází k nárůstu počtu chráněných druhů živočichů jako je jestřáb lesní (1827 kusů) nebo vydra říční (1315 kusů). Na Vysočině žijí necelé tři stovky jelenů, kolem dvanácti set daňků, zhruba tisícovka muflonů, 27 tisíc zajíců polních, tři tisíce křepelek, dva tisíce sluk lesních a čtyři a půl tisíce lišek obecných.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.3.2011 / 4.3.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze