Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Noční cvičení složek IZS v Třebíči

Noční cvičení složek IZS v Třebíči
V úterý 15. února se uskutečnilo v lokalitě Janáčkova stromořadí v Třebíči letošní první společné cvičení složek integrovaného záchranného systému kraje Vysočina. Námětem cvičení byla dopravní nehoda autobusu s velkým počtem zraněných osob. Při zhruba hodinu trvajícím taktickém cvičení si záchranáři procvičili vzájemnou koordinaci a komunikaci při společném zásahu. Do cvičení se zapojilo na tři desítky záchranářů (hasičů, policistů, strážníků a zdravotníků). Do role obětí dopravní nehody se vžili studenti Střední zdravotnické školy z Třebíče a zaměstnanci třebíčské nemocnice. O jejich skvělé namaskování se postaraly pracovnice Českého červeného kříže.
 

 
 

Celé cvičení vypuklo úderem šesté hodiny podvečerní, kdy byla nehoda ohlášena na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Na místo byly ihned vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanic Třebíč a Náměšť nad Oslavou a další složky integrovaného záchranného systému.

 

Dle plánovaného námětu cvičení se autobus při nárazu převrátil přes střechu a zůstal stát na kolech mimo vozovku. V době nehody cestovalo v autobuse 20 pasažérů. Při nehodě byl jeden muž usmrcen,  čtyři osoby byly zraněny těžce, šest osob bylo zraněno středně těžce a devět lehce. Hasiči zajistili havarovaný autobus proti požáru a úniku provozních kapalin a v místě vytýčili nebezpečnou zónu. Proveden byl i průzkum okolí.

 

Zranění z autobusu byli na místě tříděni metodou START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění). Principem této metody je odhad a označení závažnosti poranění a stanovení pořadí transportu z nebezpečné zóny podle štítku (pásky) příslušné barvy doplněné číslicí (popř. symbolem). Takto jsou označeni všichni účastníci nehody.  Oběti se třídí do čtyř skupin. Zelenou barvou jsou označováni ti, kterým povaha zranění umožňuje samostatný odchod ze zóny nebo se vzájemnou pomocí. Červenou  barvou jsou označováni ti, kteří jsou v kritickém stavu a mohou přežít pouze tehdy, pokud jim bude poskytnuta neodkladná první pomoc. Žlutá barva se používá pro označení obětí, které nejsou v kritickém stavu (jsou dechově i oběhově stabilní) a nevyžadují okamžitý transport. Černá barva slouží k označení osob, které přišly o život. Dle označení byli ranění transportováni na shromaždiště raněných. Odtud byl proveden převoz sanitními vozy do třebíčské nemocnice, kde došlo k aktivaci traumatologického plánu.

Počínání záchranářů při cvičení sledovali rozhodčí z  řad jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Vyhodnocení cvičení proběhne za účasti zástupců všech zúčastněných složek v nejbližších dnech.

 

 


 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 16.2.2011 / 16.2.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies