Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Skleněná medaile

Skleněná medaile
Vyrobená metodou takzvaného lehaného skla, kterou speciálně pro tento účel upravil MgA. Milan Krajíček. Autory medaile jsou Radomír Dvořák a MgA. Milan Krajíček, vyrobila ji Akademie ve Světlé nad Sázavou.

Trojúhelníkové segmenty se na principu fotografické clony překrývají nejen fyzicky, ale i barevně tak, jak to průhledný materiál umožňuje. Český lev a moravská orlice, linie cest a polí a stylizovaný jeřáb ptačí symbolizují Vysočinu zejména jako stabilní a klidné spojení Čech s Moravou. Sklo jako materiál je pro Vysočinu charakteristický, sklářské hutě a výroba skla vůbec je na Vysočině historicky jeden z hlavních průmyslových oborů.
 

 
 
Postup výroby:

Skláři vyrobí sádrovou formu s vnitřním trnem pro budoucí otvor v medaili. Modré, zelené a čiré sklo sbrousí do půlměsícových segmentů. Ty pak naskládají do sádrové formy tak, aby se navzájem překrývaly. Formu zahřívají ve sklářské peci tak, aby se jednotlivé segmenty slily do kotouče, přitom se ale barvy nesmísily. Jde o takzvané lehané sklo. Hotový kotouč budoucí medaile je pak po obvodu zabroušen a motivy jsou podle výtvarníkova návrhu na povrch medaile vyryty a vypískovány.


 

Odkazy

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 9.2.2011 / 9.2.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Geneze a symbolika nejvyšších ocenění

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze