Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kamenná medaile

Kamenná medaile
Ručně tesaný artefakt z mrákotínské žuly o průměru 261,8 milimetrů. Autorem je sochař Radomír Dvořák, medaili vyrobilo Kamenosochařské středisko Lipnice nad Sázavou při Akademii ve Světlá nad Sázavou.

Hlavním výtvarným motivem je souběh tří pomyslných půlměsícových segmentů, které se vzájemně překrývají a uprostřed vzniká trojúhelníkový otvor. Ten má tvar sférického trojúhelníku, tedy motivu, který se na Vysočině objevuje nejmasivněji zejména v díle Jana Blažeje Santiniho. Trojúhelníkem na obě strany medaile prorůstá strom – jeřáb. Krajinu a brázdy polí symbolizují tesané linie cesty a stylizovaný nápis Vysočina. Symbolický je i materiál, protože žula je nejtypičtějším kamenem Vysočiny.
 

 
 
Postup výroby:

Výtvarník vyrobí přesný sádrový model medaile v poměru 1:1. Základem pro budoucí medaile jsou válcové žulové korpusy, ze kterých kameníci nařežou okružní pilou jednotlivé díly – kotouče. Ty pak ručně opracovávají plochými dláty a oškrdlíky přesně podle modelu. Tesané linie zvýrazní patinováním, hladké pak leštěním.


 

Odkazy

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 9.2.2011 / 9.2.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Geneze a symbolika nejvyšších ocenění

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze