Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Premiéra filmu „Mikola – tenkrát na Koločavě“

Premiéra filmu „Mikola – tenkrát na Koločavě“
Oficiální premiéru nového filmu Mikola – tenkrát na Koločavě viděly v pátek 28. ledna zhruba čtyři stovky prvních diváků. Film natočený za pouhých 12 dní je výjimečný svým hereckým obsazením. Hlavní hrdinové pohádkového thrilleru jsou klienti ústavů sociálních péčí ze čtyř evropských zemí a 50 minutový snímek je dalším výsledkem dlouhodobé spolupráce kraje Vysočina se zahraničními regiony. Do kin popřípadě do televize se film dostane až po mezinárodním filmovém festivalu Mental Power v polovině letošního roku. Realizační tým se netají ambicemi na získání ocenění ve zmíněné soutěži a slibují si od nově pojatého scénáře velký úspěch. „Tento mezinárodní projekt je důkazem, že lidé s mentálním postižením nemusí film pouze sledovat, mohou aktivně přispívat i do rozšíření filmového archivu. Stačí jim trochu pomoci,“ komentoval film se slovy uznání Jiří Běhounek, hejtman Vysočiny.
 

 
 

Od první do poslední pětisté filmové klapky uplynuly necelé dva týdny. Filmové exteriéry se natáčely celkem na sedmi místech nejen v České republice, ale především v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Na snímku pracovaly desítky filmových expertů pod vedením režiséra a producenta Jiřího Svobody. Byly použity čtyři profesionální kamery. Ve filmu nechybí ani speciální filmové triky a efekty. Do natáčení zasáhlo na několik desítek herců z ČR, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Nejvýraznějším a nejdůležitějším článkem celého projektu je bezpochyby Ústav sociální péče Těchobuz, jehož ředitelka Simona Tomanová je garantem celého natáčení. Filmové náklady se vyšplhaly ke dvěma miliónům korun. Část sponzoroval také kraj Vysočina.

 

Nad premiérou filmu „Mikola – tenkrát na Koločavě“, natočeného na motivy knihy Ivana Olbrachta, převzal záštitu Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina, který k filmu dodal:

„Velký dík patří autorům a všem, kteří se na filmu podíleli, ale především novým hereckým hvězdám, a to za skvělé výkony.“ Premiéry filmu se zúčastnil i jeden z nejznámějších herců české filmové scény a patrně nejúspěšnější nositel role Nikoly Šuhaje Miroslav Donutil.

 

Cílem filmového projektu je umožnit lidem s mentálním postižením prožít nevšední zážitky při nevšední práci, pomoci jim prožívat život naplno, otevřít se více vzájemné komunikaci a dává jim možnost seberealizace prostřednictvím umění.

 

Hlavní role:

Nikola Šuhaj – Arpád Virah

Eržika – Georgina Šankov

Četníci – Herbert Pecha, Petr Podešva, Alan Varadi, Julius Dančo, František Varadi

A další klienti z těchto ústavů:

- za Vysočinu: ÚSPMP Těchobuz, ÚSP Jinošov, ÚSP Křižanov

- za Polsko: DPS Lanowa

- za Ukrajinu: ÚSP Vilšany

- za Slovensko: DSS Zavar

 

Režie: Jiří Svoboda

Kamera: Štefan Vidovič, Marek Čihař, Pavel Kofroň

Scénář: Simona Tomanová a Jiří Svoboda

 

 

 

Premiéra filmu „Mikola – tenkrát na Koločavě“

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 30.1.2011 / 30.1.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze