Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Kraj i nemocnice neberou výzvu lékařů na lehkou váhu

zdravotnictvis
Podle odhadů vedení krajských nemocnic se na Vysočině k lékařské výzvě „Děkujeme, odcházíme“ přihlásilo zhruba 67% lékařů. Velkou neznámou zatím zůstává, kolik ze signatářů výzvy skutečně podá platnou výpověď a ukončí pracovní vztah ke krajským nemocnicím. Vedení kraje Vysočina nebere situaci na lehkou váhu a společně s řediteli nemocnic analyzuje možné dopady hromadných výpovědí na chod zařízení. Připravit se na řešení nastalé situace je v tuto chvíli podle hejtmana kraje Vysočina a předsedy Asociace krajských nemocnic Jiřího Běhounka prakticky nemožné. "Rovnice, kterou musíme řešit má v tuto chvíli ještě mnoho neznámých," uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.
 

 
 

I přesto, že protest lékařů není prioritně směřován proti kraji jako zřizovateli nemocnic, ale především proti vládním a ministerským postojům – proti úhradové vyhlášce a nevyhovujícímu nastavení vzdělávání mladých lékařů a odměňování lékařů, budou případné problémy s odchody lékařů dopadat na lidi v regionech. Kraj jako zřizovatel nemocnic bude muset tuto situaci nějak řešit. „Zatím se příliš nemluví o zdravotních pojišťovnách. Ale pokud nemocnice nebudou schopny zajistit plnohodnotnou službu pacientům, nebudou ji moci nabídnout ani zdravotním pojišťovnám. Jejich klienti, kterým jsou měsíčně strhávány z platů a mezd odvody na zdravotní pojištění, budou ošetření a plnění ze strany pojišťovny požadovat,“ upozorňuje Běhounek.

 

Vedení kraje Vysočina spolu s řediteli všech pěti krajských nemocnic diskutuje množství variant řešení případné krizové situace v nemocnicích. Návrhy řešení se v čase mění a bude nutné reagovat na aktuální stav. „Ubezpečuji klienty krajských nemocnic na Vysočině, že uděláme vše pro to, abychom zajistili i po Novém roce zdravotní péči,“ vzkazuje hejtman Vysočiny Jiří Běhounek s tím, že jednou z prvních dobrých zpráv je nabídka předsedy vlády Petra Nečase, aby se kraje podílely na změnách v nemocniční lůžkové péči. Peníze, které po konzultované reorganizaci zbudou, by měly jít na platy zdravotníků.

Druhou pozitivní zprávou je ochota ministerstva zdravotnictví řešit kvalifikační smlouvy a vzdělávání mladých lékařů tak, aby již nebyli v nerovném postavení vůči platnému systému.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.12.2010 / 7.12.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze