Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysočina a Evropa hledají inovační SW řešení

V lednu 2010 zahájilo dvanáct evropských partnerů spolupráci na unikátním projektu Využití open source softwaru v evropské veřejné správě.
 

 
 

záhlaví - Osepa

 

 

 

 

 

 

 

Společnou snahou všech účastníků projektu je zavádění nových programů jako bezplatné alternativy k placenému komerčnímu softwaru. „Známými příklady jsou operační systém Linux, internetový prohlížeč Mozilla Firefox nebo kancelářský balík Open Office, které si uživatelé mohou zdarma stáhnout a instalovat na svém počítači, případně upravit zdrojové kódy podle svých potřeb,“ vysvětluje Zdeněk Ryšavý (ČSSD), radní kraje Vysočina.

Na bázi open source softwaru (OSS) se v kraji Vysočina v minulosti instalovaly například informační kiosky v Novém Městě na Moravě a na Novoměstsku a vznikl turistický portál příspěvkové organizace Vysočina Tourism. „Software v sobě kombinuje dvě významné výhody: nižší finanční náročnost a větší nezávislost na komerčních dodavatelích softwaru. Možnosti OSS mohou být zajímavé především pro školy, bez zakoupení licence ho lze totiž neomezeně používat na libovolném počtu počítačů. Například ve španělském regionu Extremadura fungovalo v roce 2002 na této bázi sedmdesát tisíc počítačů a čtyři sta serverů,“ doplnil Zdeněk Ryšavý.

Svoje zkušenosti z projektu představí evropské regiony veřejnosti v rámci devíti workshopů a dvou konferencí v průběhu tří let, závěrečnou konferenci bude hostit kraj Vysočina v roce 2012. Cílem setkání bude výměna zkušeností a možnost navázání spolupráce na celoevropské úrovni. „Strategické otázky OSS bude nadále nutné řešit především na nadnárodní úrovni,“ potvrzuje Klaus Haasis z německé Agentury pro inovaci a rozvoj v oblasti ICT a médií. „Chceme-li být konkurenceschopní na globální úrovni, musíme spojit síly a využít inovační potenciál, který OSS nabízí,“ dodává Haasis.

 

Vyšlo v novinách Kraj Vysočina, říjen 2010

 
Zodpovídá: Ing. Martina Rojková
Vytvořeno / změněno: 8.11.2010 / 8.11.2010
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Krajský úřad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze