Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Vysočina hostila klubové setkání exportérů

V rámci 13. ročníku exportní ceny DHL HSBC, která je vyhlašována tradičně pod záštitou agentury CzechTrade se na Vysočině konalo klubové setkání exportérů. Neformální setkání reprezentantů podnikatelských subjektů, jejichž firmy se orientují na export se konalo v Jihlavě v konventu hotelu Gustav Mahler.
 

 
 

Nikoho nepřekvapilo, že se moderovaná diskuze krátce po zahájení stočila na asijské trhy, které jsou pro exportéry velmi zajímavé, i když uplatnění českých firem zde může být do jisté míry komplikované. V popředí zájmu stojí Indie, kde má agentura CzechTrade aktivní zastoupení a jejíž trh nabízí velký exportní potenciál. Pochopitelně diskutovanou destinací byla dnes velmi aktuální Čína; podmínky průniku na tyto trhy však nejsou vždy úplně jednoduché. Mnozí z přítomných se s ostatními rozdělili o své zkušenosti v oblasti akvizic na asijské trhy, vyzdvihli pozitiva a varovali před konkrétními riziky. Jako destinace budoucnosti českého exportu byla označena jižní Amerika, jejíž trh je dosud poměrně neobsazený a nabízí širokou škálu možností.

 

Vzhledem k tomu, že hostitelem tohoto setkání byla tentokrát Vysočina, mezi čestnými hosty nemohli chybět představitelé veřejného a podnikatelského sektoru regionu. Za významné exportéry Vysočiny a současně za vrcholné vedení hospodářské komory přijal pozvání JUDr. Rostislav Dvořák, vedení kraje Vysočina reprezentoval Ing. Vladimír Novotný, 1. náměstek hejtmana. „Rozvoj a stabilita podnikatelského sektoru hraje klíčovou roli v rozvoji celého regionu a proto mu věnujeme velkou pozornost. I v dnešní nepříznivé době se snažíme uvolnit finanční prostředky na jeho podporu“ uvedl Ing. Novotný. Posluchačům představil grantový program „Rozvoj podnikatelů“, který v rámci účelového fondu poskytuje již od r. 2004 malým a středním firmám dotace na nákup technologií, nákup strojů a stavební úpravy na firmách vedoucí k jejich rozvoji. V souvislosti s podporou exportu dále zmínil uskutečněné podnikatelské mise, které se za intenzivní spolupráce s hospodářskou komorou uskutečnily v loňském a letošním roce do Belgie a na Ukrajinu.

 

Mnozí z přítomných jsou přihlášeni do 13. ročníku soutěže Exportní cena DHL HSBC, jejíž slavnostní ukončení spolu s vyhlášením vítězů se uskuteční v listopadu v Praze.

 

    • Olga Wiesnerová, odbor regionálního rozvoje
      Krajský úřad kraje Vysočina
      mail: wiesnerova.o@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.10.2010 / 27.10.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze