Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Radek Jaroš zdolal další dvě osmitisícovky

Radek Jaroš zdolal další dvě osmitisícovky
Na světě existuje 14 osmitisícových vrcholů - devět v Himálajích a pět v pohoří Karákoramu, které leží na území států Číny, Indie a Pákistánu. První osmitisícový vrchol byl zdolán přesně před šedesáti lety. Prvním člověkem, který zdolal všech 14 osmitisícovek, byl italský horolezec Reinhold Messner. Svoji misi dokončil v říjnu 1986, kdy mu bylo 42 let. Z českých horolezců stanul dosud na největším počtu osmitisícovek Radek Jaroš, který jich zdolal jedenáct.
 

 
 

Držitel ceny Fair Play a rodák z Nového Města na Moravě Radek Jaroš se svým týmem zaznamenali letos v červenci mimořádný úspěch. V rámci jedné expedice se třem členům týmu podařilo zdolat hned dva osmitisícové vrcholy Gasherbrum I a Gasherbrum II. Nejprve Radek Jaroš s kolegy Liborem Uhrem i Liborem Maškem stanuli na vrcholu Gasherbrumu II, třinácté nejvyšší hoře světa (8035 metrů nad mořem). Na druhý osmitisícový vrchol Gasherbrum I stoupali už jen Jaroš s Uhrem pouhých deset dní po zdolání Gasherbrumu II. "Na cestě jsme byli 50 hodin bez odpočinku, navíc nás pronásledovala nepříznivá předpověď počasí. V plánu byla cesta na Gé jedničku, kterou nikdo na světě ještě nezvládl - prvovýstup jihozápadní stěnou. V extrémních podmínkách zvolila expedice nakonec výstup po normální cestě a slavila úspěch," komentoval letošní osmitisícový úspěch Radek Jaroš při setkání s hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a jeho kolegy z krajské rady.

 

Cílem Radka Jaroše je v rámci projektu Koruna Himaláje zdolat postupně všech čtrnáct osmitisícových vrcholů bez použití kyslíkových přístrojů. Zbývají mu již jen tři vrcholy - K2, Lhotse a Annapurna. "Kamarád z USA prý má novou cestu na K2 a chce se pokusit ji zdolat už v roce 2013. Možná se s ním svezu," naznačil náš nejúspěšnější horolezec své plány. Faktem je, že na cestě k druhé nejvyšší hoře světa K2 (8611 m. n. mořem) byl už čtyřikrát a ani jednou neuspěl. I přesto se nevzdává, ale čím je starší, dává si při výstupech větší pozor.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Radek Jaroš

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 18.10.2010 / 18.10.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze