Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Vzpomínkové záhony pro Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann
Výročí 140 let od narození architekta a tvůrce moderního designu Josefa Hoffmanna si jeho příznivci připomněli 29. září v rodném domě v Brtnici. Důstojnou připomínkou byl křest nového průvodce po architektových stavbách ve střední Evropě a také osázení květinového záhonu u jeho rodného domu.
 

 
 

Architektonický průvodce po stavbách Josefa Hoffmanna obsahuje v češtině, angličtině a němčině popisy 39 staveb v několika středoevropských zemích, odborné komentáře, dobové a současné fotografie, mapku a GPS souřadnice. Druhá záslužná aktivita - osázení květinového záhonu směřuje k navrácení původní podoby části zahrady Hoffmannova domu. Architekt kromě staveb navrhoval také nábytek a vnitřní vybavení, ale zaměřoval se i na zahrady, kterými dotvářel atmosféru budov. Ve svém rodném domě si navrhl zahradu osázenou kvetoucími trvalkami. 


Setkání v rodném domě Josefa Hoffmanna zakončilo projekt s názvem "Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století. Josef Hoffmann a Dušan Jurkovič." Jeho cílem bylo zpracovat a představit zmíněné téma na příkladech dvou předních architektů zabývajících se interiérem. Projekt Moravské galerie v Brně a Muzea užitého umění ve Vídni získal grant z programu Evropské unie Culture. Moravská galerie se společně s Muzeem užitého umění ve Vídni zabývá Hoffmannovým odkazem dlouhodobě. 


 Brtnický rodák Josef Hoffmann (1870 až 1956) svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska - Secession. Stěžejním bodem Hoffmannovy kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte v roce 1903. Architekt zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek a vzoroval kolekce textilií.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2010 / 30.9.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze