Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Narušení dodávek pitné vody není pro Vysočinu hrozbou

čistá voda
Na území České republiky je aktuálně k dispozici deset sestav pro čištění vody k nouzovému zásobování obyvatelstva. Naposledy se technologie českého výrobce osvědčila před třemi týdny na severu Čech, který postihly opakovaně bleskové povodně. Se speciální soupravou pro čištění a balení vody se tento týden naučila manipulovat i dvacítka vodohospodářů z pěti vodárenských společností na Vysočině, pro případ nasazení v mimořádných a krizových situacích. Originální souprava je schopna dodat první čistou vodu do dvou hodin od zprovoznění za cenu nižší než dvě koruny za litr.
 

 
 

„Výkonnější čistící souprava má kapacitu 5000 litrů za hodinu. Pokryje denní spotřebu čisté vody zhruba pětitisícového města,“ uvedl technolog zařízení Martin Kubišta. K čistění vody jsou využívány především sírany a chlornany, záleží na konkrétním znečištění potvrzeném rozborem vody.

 

Souprava, kterou lze kdekoli v České republice zprovoznit do 24 hodin, má vlastní vyfukovadlo na PT lahve a plničku. Během jedné hodiny naplní 750 lahví objemu 1,5 litru. „Naposledy bylo obdobné zařízení na Vysočinu preventivně dovezeno před pěti lety, když se opravovala hráz Mostiště. Vzhledem k tomu, že vše probíhalo hladce a bez problémů, nemuselo být použito,“ vzpomíná Jan Murárik z krajského úřadu.

 

Simulaci mimořádné události resp. krizové situace narušení dodávek pitné vody velkého rozsahu uspořádalo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s krajem Vysočina formou ověřovacího cvičení připravenosti Pohotovostní složky Služby nouzového zásobování pitnou vodou u Vodárenského rybníka v Jihlavě.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 

čistění vody

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.9.2010 / 11.9.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze