Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Modernizace brněnské spalovny může být inspirací pro Integrovaný systém nakládání s odpady na Vysočině

ilustrační foto
Při řešení tak zásadních projektů jako je Integrovaný systém nakládání s odpady na Vysočině jsou důležité i zkušenosti odjinud. Proto krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý spolu se zástupci odboru životního prostředí navštívil na začátku září modernizovanou spalovnu komunálních odpadů SAKO Brno. Součástí tamního projektu je i vybudování moderní třídící linky, která přispěje k vyšší efektivitě materiálového využití komunálních odpadů. Podle radního Ryšavého se rekonstrukcí spalovny řeší komplexní nakládání s komunálními odpady jak ve městě Brně, tak v celém Jihomoravském kraji.
 

 
 

„Spalování odpadů, při kterém se vyrábí pára pro dálkové vytápění bytů a také elektrické energie, představuje efektivní a k životnímu prostředí citlivé využití jejich energetického potenciálu. Zároveň umožňuje úspory primárních neobnovitelných zdrojů surovin a energií, což opět přispívá ke zlepšení stavu životního prostředí,“ pochválil řešení nakládání se směsnými komunálními odpady v sousedním kraji Zdeněk Ryšavý.

 

„Předcházení vzniku odpadu, zvýšení třídění využitelných složek odpadu a zařízení pro energetické využití komunálního odpadu při využití stávajících zařízení a systémů nakládání s komunálními odpady je základem připravovaného Integrovaného systému nakládání s odpady v kraji Vysočina,“ připomněla Eva Navrátilová  z odboru životního prostředí kraje Vysočina.

 

Radní Ryšavý se také zajímal o související vztahy s veřejností. Podle zástupců firmy nedocházelo v průběhu přípravy projektu ani během vlastní rekonstrukce k žádným stížnostem ani protestům obyvatel. „Pro mě byla zajímavá hlavně informace, že předsedkyní představenstva je místní zastupitelka za Stranu zelených. Zdá se, že na rozdíl od svých jihlavských kolegů vnímají brněnští Zelení energetické využití odpadů jako ekonomičtější i ekologičtější alternativu skládkování,“ uzavřel postřehy z návštěvy Zdeněk Ryšavý.

 

  • Eva Navrátilová, odbor životního prostředí
    Krajský úřad kraje Vysočina
    mail: navratilova.e@kr-vysocina.cz
 

spalovna

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.9.2010 / 3.9.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze