Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Legenda Nikoly Šuhaje znovu ožívá

Klienti ústavů sociální péče ze čtyř zemí natáčeli koncem srpna v zakarpatské Kločavě příběh Nikoly Šuhaje. Inspirací pro natáčení byla známá kniha Ivana Olbrachta „Nikola Šuhaj loupežník“ z roku 1933. Skupina z Ústavu sociální péče v Těchobuzi přizvala k natáčení po loňské úspěšné spolupráci další partnery a během devíti dnů příběh natočila. Hotový film bude uveden v červnu 2011 na mezinárodním filmovém festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL, který se uskuteční v Praze. „Už během natáčení se ukázalo, že výběr díla byl velice šťastný a bude žhavým adeptem na slušné umístění v soutěži,“ uvedl radní kraje pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
 

 
 

Příběh lásky a zrady nenatáčeli profesionální herci, ale klienti ústavů pro mentálně postižené ze čtyř zemí – České republiky (ÚSPMP Těchobuz, kraj Vysočina), Slovenska (DSS Zavar při Trnavě), Polska (DPS Lanowa, Krakov) a Ukrajiny (ÚSP Vilšany, Zakarpatská oblast Ukrajiny), film natáčela Televize R1 Vysočina. „Na základě zkušeností, které jsme získali při obdobném projektech v Polsku, je naším záměrem pokračovat v úspěšné mezinárodní spolupráci  v oblasti sociální integrace a inkluze klientů organizací poskytujícími  sociální služby a připravit a uskutečnit další program, ve kterém by lidé s mentálním postižením získali možnost seberealizace prostřednictvím umění“, řekla Simona Tomanová, ředitelka ÚSPMP Těchobuz, která byla hlavní iniciátorkou projektu.

 

Podívat se na natáčení a podpořit projekt přijeli také zástupci Vysočiny v čele s Petrem Krčálem, radním kraje pro sociální oblast, a Zdeňkem Kadlecem, ředitelem krajského úřadu, a zástupci vedení našeho partnerského regionu Zakarpatské oblast Ukrajiny včetně poslance ukrajinského parlamentu Stanislava Arževitina. Podporu projektu, celému přípravnému týmu a především hercům vyslovil jeden z nejznámějších českých umělců Miroslav Donutil, který ztvárnil roli Nikoly Šuhaje v legendárním filmu Balada pro banditu.

 

Slavnostní premiéra filmu na Vysočině - první představení filmu (sponzorům, představitelům kraje a veřejnosti) se uskuteční už v listopadu 2010.

Koločava proslula jako rodiště obávaného loupežníka a hrdiny literárního díla Ivana Olbrachta - Nikola Šuhaj loupežník. Ve vesnici je škola s muzeem a bustou Ivana Olbrachta. U dřevěného kostela, ležícího u silnice směrem na Siněvir, se nachází hroby českých četníků, zabitých Nikolou Šuhajem, na hřbitově blíže na náměstí se nachází hroby Eržiky a Nikoly. Za hřbitovem je muzeum československé školy a také nový skanzen. Ivan Olbracht zde vytvořil stěžejní díla své literární tvorby.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.8.2010 / 30.8.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze