Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Vysočina podporuje v soutěži o Strom roku 2010 staletý Velký javor u Věstoňovic

strom roku 2010
V letošním velkém finále ankety Strom roku 2010 zastupuje krajské barvy Vysočiny památný strom Velký javor, který roste na okraji lesa nedaleko osady Věstoňovice. Jedná se o letitý strom mohutného vzrůstu se zcela dutým kmenem. Jeho původně mohutná koruna byla s postupujícím věkem redukována na torza kosterních větví. „Domníváme se, že máme tu čest s nejmohutnějším a nejstarším javorem klenem nejen na Vysočině, ale i v celé České republice. Jeho věk je odhadován na 650 – 700 let a obvod kmene činí téměř osm metrů,“ uvedl Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí.
 

 
 

Do letošního ročníku oblíbené ankety bylo navrženo 53 stromů, z toho pět návrhů bylo z kraje Vysočina. Ze všech došlých návrhů vybrala v průběhu června porota složená z odborníků a osobností 12 finalistů. Snahou poroty bylo zvolit finalisty tak, aby byla co nejvíce zohledněna estetická, ekologická i historická výjimečnost hodnoceného stromu. Nakonec byl porotou jako jediný zástupce kraje Vysočina zvolen Velký javor. V anketě „soutěží“ pod číslem 11.

 

O vítězi nyní rozhoduje široká veřejnost a to prostřednictvím dárcovské SMS – DMS nebo hlasovacích archů. Finanční výtěžek z hlasování je Nadací Partnerství použit na financování jarních a podzimních výsadeb stromů. Cenou pro vítězný strom je jeho odborné ošetření.

Rozhodování o vítězi probíhá od od 1. srpna do 10. října 2010. Způsob hlasování je popsán na stránkách http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/hlasovani .

 

Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní ankety proběhne v rámci brněnského divadelního festivalu připravovaného ke Dni Stromů 20. října.

Děkujeme za každý váš hlas, který současně znamená významnou podporu a propagaci přírodního a kulturního bohatství a dědictví kraje Vysočina.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Strom roku 2010

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.8.2010 / 19.8.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze