Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zdeněk Ryšavý, radní kraje Vysočina navštívil vítěznou obec Bory

Zdeněk Ryšavý, radní kraje Vysočina navštívil vítěznou obec Bory
Obec Bory na Velkomeziříčsku se může pochlubit ziskem Zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí v letošním ročníku soutěže Vesnice roku. Nepřekvapí proto, že ji v pondělí 16. srpna navštívil Zdeněk Ryšavý, radní kraje pro oblast životního prostředí.
 

 
 

Na obecním úřadě ho přivítali starosta Josef Březka a Pavel Kříž, předseda místního sdružení Českého svazu ochránců přírody. Právě ČSOP, který vznikl v roce 1979 a dlouhodobě spolupracuje s obcí, stojí za řadou aktivit ve prospěch životního prostředí v obci a jejím okolí. Jeho členové vysazují aleje okolo polních cest, na základě smlouvy s krajem pečují např. o přírodní památky Mrázkova louka, Dobrá Voda a Rasuveň, pomáhají při ochraně žab při cestě přes silnici. Podíleli se i na přípravě přírodní památky Šebeň, významné lokality výskytu mravence pospolitého.

 

„Při diskuzi o významu alejí v krajině jsme se dostali i na současné aktivity KSÚSV při ochraně stromořadí okolo krajských silnic. Jsem rád, že zástupci obce ocenili využití evropských peněz na dendrologické průzkumy a revitalizaci alejí,“ konstatoval Zdeněk Ryšavý. Silničářům předá navíc doporučení k vyškolení odborníků na ošetřování stromů, aby nedocházelo k neodborným zásahům jako před několika roky u silnice do místní části Cyrilov.

 

V Borech se mohou pochlubit i podporou třídění odpadů a přípravou výstavby vlastní kompostárny nebo opatřeními ke zvýšení čistoty vody v místním potoce Babačka, který významně ovlivňuje kvalitu vody ve vodárenské nádrži Mostiště – k tomu významně přispěje i stavba kanalizace v hodnotě 50 milionů korun. Zastupitelé mají velké plány i do budoucna – mezi ně patří např. výstavba nového centra obce, opět s ekologickými prvky (park, rybník) nebo vybudování vlastních zdrojů pitné vody.

 

„Jako komunálního politika a patriota mě nadchlo místní muzeum, do kterého se od občanů podařilo získat staré tiskoviny a fotografie, nábytek, nářadí a nástroje nebo třeba hračky,“ ocenil další aktivitu radní Ryšavý. Hodnocení své návštěvy zakončil konstatováním, že: „Bory se opravdu mají čím pochlubit nejen v oblasti životního prostředí a Zelenou stuhu získaly zcela po právu. Za sebe chci zastupitelům i občanům poděkovat za jejich ekologický přístup a popřát jim, aby příště uspěli i v hlavní kategorii Vesnice roku. Zasloužili by si to.“

 

 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 18.8.2010 / 18.8.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze