Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina posílil aktivity podporující elektronickou bezpečnost a bezpečnost komunikačních technik

PC instalace
Vysočina se v letošním roce zaměří na intenzivnější informování o nebezpečnosti komunikačních jevů, které jsou spojené s užíváním internetu a mobilních technologií. Součástí připravované osvěty jsou také přednášky pro zasvěcenou i laickou veřejnost o problematice kyberšikany, kybergroomingu, sextingu, kyberstalkingu, kriminalitě v kyberprostoru, ochraně osobních údajů dětí a mládeže na internetu. Pozornost a předávání informací bude směřována i na podnikatele, kteří jsou často terčem zneužívání dat, řeší neoprávněné resp. neautorizované přístupy, nebo hledají vhodné šifrování, jako ochranu před krádeží dat.
 

 
 

V první řadě se kraj Vysočina zaměřuje a spolupracuje s pracovníky z oblasti školství, veřejné správy, podnikatelské sféry, neziskových organizací, s pracovníky pedagogicko – psychologických poraden, odborníky z řad Policie ČR. „První dvoudenní cílený seminář poskytl souhrn informací o nebezpečí, které hrozí v souvislosti s využívání informačních a komunikačních technologií a o možnostech ochrany proti tomuto nebezpečí. Účastníci školení byli seznámeni s aktivitami v oblasti elektronické bezpečnosti na národní úrovni, s příklady porušování trestního zákona v oblasti elektronické bezpečnosti v kraji Vysočina, s možnostmi technických, technologických a organizačních opatření proti elektronické kriminalitě, s problematikou sociálních sítí, kyberšikanou atd. Pro posluchače, ale i organizátory byly velmi zajímavé i přednášky z pohledu „hackera“ a z pohledu uživatelů internetu,“ uvedl Josef Pokorný z krajského oddělení krizového řízení a bezpečnosti.

 

Nejčastěji je na internetu porušován autorský zákon, podle informací Státního zastupitelství je nejrozšířenější zneužívání osobních údajů a podvody. „Mezi časté případy, kromě již uvedeného, patří i vydírání sexuální nátlak, šíření pornografie, plagiátství a také šíření počítačových virů a zneužívání sociálních sítí,“ upozornil vedoucí krajských informatiků Petr Pavlinec, který dodává, že řešením může být omezení sdělování osobních údajů na rozumnou míru, vyvarování se sdílení osobních informací o blízkých osobách nebo informování o denních režimech a místech pohybu s udáním aktuální polohy.

Kraj Vysočina plánuje ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou proškolit v oblasti elektronické bezpečnosti i drobné a střední podnikatele, kteří informační technologie používají stále častěji a jsou snadným cílem počítačové kriminality, neboť z různých důvodů – finančních či technických – neřeší kvalitní zabezpečení svých počítačů.

 

Informace pro širokou veřejnost bude kraj Vysočina publikovat nejen v krajských novinách Kraj Vysočina, ale budou dostupné na nové www stránce www.kr-vysocina.cz/ebezpecnost.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.5.2010 / 30.5.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze