Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Stát začal odstraňovat největší ekologickou hrozbu na Vysočině – skládku nebezpečných odpadů v Pozďátkách

Pozďátka
Místo skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách u Třebíče bude za dva roky lesopark. Sanace této největší ekologické zátěže kraje Vysočina začala dnes a stát za ni zaplatí téměř 530 milionů korun, s velkou částí této sumy pomohou evropské fondy. Podle ředitele státního podniku Diamo Jiřího Ježe je na skládce uloženo 137 druhů odpadů o celkovém množství 24 tisíc tun.
 

 
 

"Odpad bude postupně roztříděn a v nepropustných obalech odvezen na skládky, do spaloven či k přepracování. Na skládce nebude likvidováno nic, protože těleso skládky je havarované," uvedl pro regionální média Jiří Jež.

 

„Sanací skládky v Pozďátkách se kraj Vysočina zbaví nejhorší ekologické zátěže na svém území. Chtěl bych poděkovat a vyjádřit uznání všem, kteří neúnavně odstranění skládky prosazovali. Nyní se nacházíme v pomyslné cílové rovince první etapy a je před námi etapa další – samotná sanace a rekultivace. Věřím, že nejpozději za dva roky si na stejném místě budeme moci říct, že skládka nebezpečných odpadů Pozďátky je již minulostí,“ vyslovil přání hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Skládka byla zprovozněna v roce 1994 a postupně na ni bylo kromě běžného odpadu uloženo i zhruba 10 tisíc tun nebezpečné zelené skalice. Veškerý nebezpečný odpad bude z tělesa skládky odvezen do tří měsíců. Následně se musí vytěžit veškerá kontaminovaná zemina v podloží; tam se rozsah znečištění zatím těžko odhaduje. Po dobu likvidace bude v provozu čistírna odtékajících vod, která u skládky funguje už od loňska. Vyčištěné a osázené pozemky chce Diamo bezúplatně předat obci Slavičky, pod kterou Pozďátky spadají.

 

Vysočina se díky sanaci skládky zbaví nejhorší ekologické zátěže. Na skládku v Pozďátkách se neukládalo od roku 1997. Vystřídalo se tam několik soukromých vlastníků. Ministerstvo životního prostředí nakonec znemožnilo plány na další využití areálu tím, že nepovolilo další provoz. Sanaci skládky provede do poloviny dubna 2012 sdružení firem SMP CZ a Geosan Group. Dotace pokryjí 90 procent nákladů. Zbývajících 53 milionů korun poskytne Diamo.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 12.5.2010 / 12.5.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze