Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Pracovníci sociálních služeb z Ukrajiny se chystají na Vysočinu pro nové zkušenosti

Sociální systémy Zakarpatské Ukrajiny, postavení sociálních služeb a spolupráce kraje Vysočina v oblasti výměnných pobytů sociálních pracovníků, to byla hlavní témata pracovní návštěvy Zakarpatské Ukrajiny, které se zúčastnili radní kraje Vysočina Petr Krčál, ředitel Domova pro seniory Proseč u Pošné Jiří Hormandl a Roman Sýkora z odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina.
 

 
 

Pracovní návštěvu Zakarpatské oblasti zahájila delegace z Vysočiny v Ústavu sociální péče v Tura Remetě, kde je umístněno na tři sta klientů s kombinovanými vadami a psychickými problémy. Kraj Vysočina tomuto ústavu pomohl v letošním roce řešit otázku zakoupení nových kotlů pro centrální vytápění. Ve Vinogradské oblasti se radní Petr Krčál zúčastnil prohlídky domova pro seniory a dále i dětského domova, který je obdobou našich ústavů sociální péče.

 

„Ve všech zařízeních sociální péče na Zakarpatské Ukrajině jsme viděli obrovský posun v oblasti zabezpečení primární péče o klienty. Je vidět, že vzájemné výměny jednotlivých delegací přináší posun v oblasti kvality péče, ale i péče o prostředí, ve kterém žijí děti, handicapovaní lidé a senioři. Ve všech místech jsme se setkali s obrovskou laskavostí a úctou k českému národu,“ řekl Petr Krčál.

 

V dalších dnech se česká strana podívala i do nově postaveného Domova pro děti s kombinovaným postižením v Tjačevu. Ten byl v minulém roce dostavěn z prostředků mezinárodní pomoci a výrazným způsobem přispěla i česká strana, a to prostřednictvím kraje Vysočina. Přes pětadvacet klientů dostalo opravdu velmi nadstandardní bydlení. V zařízení se věnují i speciálním terapiím a zejména zde pečují o rozvoj hudebního talentu tamních dětí. Soubor písní a tanců z tohoto ústavu vystupoval v loňském roce na Týdnu sociálních služeb v kraji Vysočina. Děti zde trávily celý týden pobytu a mají na Vysočina velice krásné vzpomínky.

 

„Na závěrečných jednáních s ukrajinskými představiteli, kteří zastupovali sociální oblast, jsme se dohodli na možnosti vzájemných výměn sociálních pracovníků. Vybraní sociální pracovníci ze Zakarpatské Ukrajiny by na Vysočině mohli načerpat celou řadu zkušeností z oblasti standardů péče o klienty domovů pro seniory a ústavů sociální péče,“ řekl na závěr radní pro sociální oblast Petr Krčál.

 

Česká delegace z Vysočiny jednala na Zakarpatské straně i o otázkách  organizačního zabezpečení natáčení filmu Nikola Šuhaj Loupežník, který se připravuje pod vedením těchobuzkého ústavu v měsíci září. Natáčení proběhne v Koločavě a ve filmu budou účinkovat handicapovaní herci z České republiky, Ukrajiny a Polska.

 

Pracovníci sociálních služeb z Ukrajiny se chystají na Vysočinu pro nové zkušenosti

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.4.2010 / 25.4.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze