Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Preventivní vlak dorazil na Vysočinu

Preventivní vlak
Nehody na přejezdech, smrt na střeše vagonu po zásahu proudem z troleje s 25 000 volty, či vlakem sražený člověk, který přebíhal koleje. Při těchto neštěstích stále umírají zbytečně lidé a statistiky hovoří jednoznačně: velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let. Proto vypravily i na Vysočinu České dráhy, Policie ČR, BESIP Ministerstva dopravy, Drážní inspekce a ČD Cargo speciální Preventivní vlak. Studenti i veřejnost měli 22. března možnost navštívit promítání krátkých filmů s ukázkami reálných neštěstí na železnici, při kterých zbytečně umírají lidé, prošli praktickým nácvikem první pomoci se záchranáři a diskutovali s drážními vyšetřovateli, policisty a odborníky z BESIPu.
 

 
 

Ve vlaku, který stál celý den na hlavním vlakovém nádraží ČD v Jihlavě mohli návštěvníci na vlastní oči vidět, jak dopadne člověk, který si krátí cestu přes koleje a srazí ho vlak,  srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, dopady nehod na přejezdech i následky zásahu proudem z troleje, kde je 25 tisíc voltů. Preventivní vlak tvoří speciální kinematovlak, diskusní vůz a vůz pro nácvik první pomoci. Program v Preventivním vlaku trvá přibližně hodinu a půl.

 

„Preventivní vlak stojí na netradiční konfrontaci mladých lidí s realitou. Nechceme říkat, to nedělej, to nesmíš, ale ukázat, jak člověk dopadne, když si nedá pozor“, říká autor projektu za ČD Ondřej Kubala. Preventivní vlak vyjede letos na jaře už pošesté a zatím ho od roku 2007 navštívilo na osm tisíc především mladých lidí. Podle Karla Šimra z Psychosociálního intervenčního týmu, který koordinuje záchranářský vůz, se neštěstím v životě není možné vyhnout, ale je možné se na ně připravit: „Je na každém z nás, jak se v takové situaci zachováme a jestli třeba zachráníme lidský život. V záchranářském voze chceme všechny povzbudit, aby se nebáli pro druhé něco udělat, a ukázat jim, že k tomu stačí úplně jednoduché věci."

 

„Pokud se nám díky Preventivnímu vlaku povede varovat mladé lidi před zbytečným hazardem a zachráníme tak třeba jen jeden lidský život, má tato akce smysl. To, že se nic nestalo, se sice nikdy nedovím, ale pevně v to věřím,“ říká Robert Drozda, inspektor ČD Cargo, který v Preventivním vlaku přednáší od samotného počátku projektu v roce 2007.

 

 „Následky dopravních nehod a dalších neštěstí spojených se železnici patří obecně k těm nejtragičtějším. Jen v roce 2009 evidovala policie 190 osob usmrcených při dopravních nehodách, při kterých došlo ke srážce vozidla s vlakem. Také začátek roku 2010 přinesl z pohledu usmrcených při těchto dopravních nehodách negativní bilanci, která vyvolala širokou diskuzi k bezpečnosti železničních přejezdů i z pohledu chování účastníků silničního provozu. Opomenout nelze ani další nešťastné události, ke kterým dochází z nepozornosti či nevědomosti,“ řekla Jana Hrvolová z Policejního prezidia ČR.

 

„Ukázat náctiletým a nezkušeným mladým lidem skutečné následky rizikového chování jejich vrstevníků doložené reálnými resp. konkrétními příběhy je jeden z nejlepších příkladů prevence,“ vysvětluje náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl, proč se kraj k Preventivnímu vlaku připojil. „Právě tak dospívající mládež nejlépe pochopí, že jejich představy zářné a skvělé budoucnosti může během vteřiny pokazit lehkomyslný hazard. Je dobré je upozornit, že některé věci a činnosti jsou v životě cennější než chvíle vzrušení nebo nepozornosti."

 

  • zpráva převzata z materiálů ČD
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.3.2010 / 23.3.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze