Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Přírodní zahrady bez hradnic. Projekt odstartoval i na Vysočině.

růže
Česko-rakouský přeshraniční projekt “Přírodní zahrady bez hranic” přináší na Vysočinu myšlenku přírodě blízkých zahrad, uvedení do praxe ekologické údržby soukromých a školních zahrad a veřejné zeleně.
 

 
 

Více jek 60 účastníků z řad zástupců veřejné správy, profesionálních zahradnických firem, ale z neziskových organizací, školství a širší veřejnost se zúčastnilo 4. února 2010 slavnostního zahájení česko-rakouského projektu „Přírodní zahrady bez hranic“.  Zahajovací konference proběhla v kongresovém sále sídla kraje Vysočina za účasti významných hostů. Záštitu nad konferencí převzal hejtman kraje Jiří Běhounek. O významu zapojení široké i odborné veřejnosti do ochrany biodiverzity, kterou myšlenka přírodních zahrad propaguje, promluvil náměstek ministra životního prostředí František Korbel. Významným hostem byl Wolfgang Sobotka, náměstek hejtmana Dolního Rakouska, který účastníkům přiblížil hnutí „Natur im Garten“ (Příroda v zahradě – přírodní zahrady), které má v Dolním Rakousku již jedenáctiletou tradici a v současné době láká návštěvní do více jak 130 ukázkových přírodních zahrad v Dolním Rakousku.

 

Fiona Kiss z rakouské organizace die Umweltberatung v Tullnu přednášela o ekologické ochraně rostlin a veřené zeleně při péči o rozsáhlé ukázkové zahrady v Tullnu. Reinhard Kittenberger, majitel zahradnictví ukázkových zážitkových zahrad v Schiltern a současně prezident Dolnorakouského svazu zahradníků představil naplňování kritérií a myšlenek přírodních zahrad v profesionální zahradnické praxi. Přemysl Krejčiřík ze Zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně pozval všechny do bylinkové zahrady Tiree Chmelar ve Valticích, která bude 29. května slavnostně otevřena a jako první na území České republiky certifikována jako Ukázková přírodní zahrada. Vlasta Hábová z Chaloupek o.p.s. provedla účastníky nabídkou zážitkových zahrad pro děti, dospělé a osoby se specifickými potřebami. Libor Karásek, ředitel Národního památkového ústavu v Telči představil zahrady u zámků v novém světle – otevřenější a zážitkové pro děti i dospělé. Plány revitalizace klášterních zahrad v Želivě přiblížil Jaroslav Šimek z Kanonie premonstrátů. Na závěr Zuzana Krpálková z odboru regionálního rozvoje nabídla možnosti financování na úpravy a revitalizace zahrad a veřejných prostranství.

Hosté z Dolního Rakouska a partneři v rámci projektu v doprovodu pana radního Tomáše Škaryda v odpoledních hodinách navštívili klášter v Želivě, kde byli přímo na místě a blíže seznámeni s projektem na revitalizaci rozsáhlých klášterních zahrad. „Jsme velmi potěšeni, že se nám podařilo pro myšlenku přírodních zahrad získat podporu zástupců z Kraje Vysočina i ministerstva životního prostředí. Také nás velmi těší účast zájem z řad odborné zahradnické veřejnost, kteří přijeli z celé republiky,“ uvedla Iveta Machátová z Chaloupky o.p.s.

 

 Konferenci pořádali Chaloupky o.p.s., školská zařízení pro zájmové a další vzdělávání a Krajský úřad kraje Vysočina. Konferenci předcházela tématická výstava o přírodních zahradách v prostorách Krajského úřadu, která byla společně s akcí ukončena. Jedná o putovní výstavu, nyní bude instalována v Brně ve středisku Lipka, pracoviště Kamenná.

Projekt „Přírodní zahrady bez hranic aneb nový prostor pro lidi, přírodu a cestovní ruch na dosah“ je podpořen z prostředků EU z programu Evropské územní spolupráce Česká republika – Rakousko a je lokalizován na území Dolního Rakouska, Jihočeského a Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Vedoucím partnerem projektu je rakouská organizace Umweltschutzverein Bürger und Umwelt, českými partnery jsou Chaloupky o.p.s., Veronica Brno a o.s. Přírodní zahrada. Projekt je realizován v letech 2009 – 2012. Rozpočet projektu je 700 000 €.

 

 

Zpráva převzata od Chaloupky, o.p.s., Více informací Iveta Machátová, tel. 567 213 662, 731 440 922

www.prirodnizahrada.eu

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.3.2010 / 5.3.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze