Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Rada vlády jednala o strategii v oblasti vyloučení

Hrzánský palác v Praze byl svědkem jednání Rady vlády pro integraci Romů, které se účastnili zástupci jednotlivých krajů České republiky. Za kraj Vysočina se jednání zúčastnil radní kraje pro oblast sociálních záležitostí, multikulturní výchovy a prevence sociální patologie Petr Krčál. Ten také přednesl základní obrysy pohledů kraje Vysočina na otázku vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení, kterou krajům předložil ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
 

 
 

Komunitní pomoc a svépomoc, která si někdy klade za cíle značně složité a náročné, a to od vysoké kriminality, špatné infrastruktury škol pro rómské děti, národnostní rozpory, až po špatné podmínky pro využívání volného času, se neobejde bez výrazné pomoci pomáhajících profesionálů, jejich odborných pracovišť a spolupracujících dobrovolníků. Strategie boje proti sociálnímu vyloučení je komplexní materiál, který by měl do budoucna řešit nejenom vytvoření Agentury pro sociální začleňování, ale měl by napomoci integraci sociálně vyloučených osob, které jsou bez zaměstnání a jsou dlouhodobě izolování v různých rómských komunitách. „Osobně jsem ze zkušeností přesvědčen, že pokud nebude hlavním iniciátorem dění ve vyloučených komunitách sama komunita, například prostřednictvím svých neformálních vůdců a dalších iniciativních občanů, nebude dobře fungovat žádná iniciativa a opatření ze strany státu, krajů a místních samospráv,“ řekl na jednání krajský  radní Petr Krčál.

 

Agentura pro sociální začleňování by měla postupně začít pracovat v nejvíce problematických krajích, a to Ústeckém, Libereckém, Moravskoslezském a Jihomoravském. Ta by měla prostřednictvím svých pracovníků aktivně pomáhat začleňovat Rómy a Romky do sociálních komunit měst i obcí a měla by vytvářet podmínky v rámci integračního procesu, který nebyl doposud komplexně realizován. V neposlední řadě by agentura měla výrazně zlepšit podmínky pro zaměstnávání Rómů a očekává se, že vstoupí v jednání s obcemi a městy v otázkách bydlení a dalších neformálních občanských aktivit sociálně vyloučených lidí.

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.3.2010 / 1.3.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze