Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysočina dostala za minulé tři roky 4,5 mld. Kč z Evropské unie

logo
Kraj Vysočina získal v uplynulých třech letech 4,5 miliardy Kč dotací z evropského Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod. Peníze plynuly na přestavbu silnic a zlepšení regionální dopravy, cestovní ruch a na rozvoj měst a obcí. V programu, který Vysočina sdílí s Jihomoravským krajem, bylo zatím dohromady rozděleno asi deset miliard Kč, řekla ředitelka Úřadu regionální rady Jihovýchod Marta Sargánková. Program měl na léta 2007 až 2013 celkem 20 miliard Kč.
 

 
 

 "Zájem je obrovský z obou krajů. Myslím si, že neznáme výzvu, kde bychom neměli přetlak projektů," uvedla Sargánková. Dodala, že dotaci dostane asi třetina nejlepších projektů. Největší počet žádostí podávají radnice, v těchto výzvách byl i šestinásobný přetlak. Kvůli vyčerpání většího objemu peněz už města zřejmě nebudou moci dostat z ROP dotace například na sportovní zařízení.

 Ze 4,5 miliardy Kč, které mají žadatelé na Vysočině již slíbeny, bylo 1,225 miliardy Kč také proplaceno. S podporou unie se v kraji uskutečňuje 152 projektů. Největší částka, 2,6 miliardy Kč, pomůže zkvalitnit dopravní infrastrukturu. Díky evropské podpoře bude přestavěno 212 kilometrů krajských silnic a 14 silničních mostů. Vzniká také třeba 23 kilometrů cyklostezek; nejdelší povede z Jihlavy přes Třebíčsko do Rakouska.

 Na 40 úspěšných projektů z oblasti cestovního ruchu se podělí o 360 milionů Kč. Na Vysočině se například staví sedm hotelů a šest penzionů. Projekty, zaměřené na rozvoj měst a venkovských sídel Vysočiny, dostanou dohromady 1,5 miliardy Kč. Radnice čerpají dotace hlavně na modernizaci nebo stavbu sportovních a kulturních zařízení. Unie pomáhá také s rekonstrukcí náměstí, jedná se třeba o Havlíčkův Brod a Golčův Jeníkov.

 

  • Zdroj ČTK, autor Věra Stejskalová
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.1.2010 / 27.1.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze