Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysočina připravuje stipendia pro vybrané učební obory

oprava, ilustrační foto
Kraj Vysočina chce motivovat budoucí středoškoláky ve studiu řemesel, zavede proto od příštího školního roku stipendijní motivační program. Kameník, nástrojař, obráběč kovů, tesař, zedník, pokrývač, instalatér nebo kovář, to je náhodný výběr oborů, kterým na trhu práce v regionu chybí dostatečný počet absolventů. Cílem stipendií však není pouze zvýšit zájem, ale také posílit odpovědnost učňů za své kvalitní vzdělání. Po závěrečné zkoušce budou právě těmi kvalifikovanými profesionály, kteří na trhu práce chybí.
 

 
 

Měsíční výše základního stipendia, které by ročně mohlo pobírat celkem až 500 učňů, by se měla pohybovat řádově ve stovkách korun. "Stipendium po dobu tříletého studia učebního oboru by mělo pomoci zvýšit zájem dětí i jejich rodičů o učební obory. Jsme si vědomi, že struktura uchazečů o práci v regionu neodpovídá poptávce zaměstnavatelů. Stavební a strojírenské obory jsou dlouhodobě perspektivní a dobře financované," uvedla krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková.

 

Krajské motivační stipendium by mělo být poskytováno pololetně, žák nesmí mít v tomto období žádnou neomluvenou absenci. Pokud bude mít vyznamenání, dostane navíc také prospěchové stipendium ve výši až tisíc korun pololetně. Kraj Vysočina, který bude stipendia poskytovat za tímto účelem vyčlenil v budoucím rozpočtu částku ve výši zhruba 1,5 mil. korun. „Jsme připraveni tuto částku povýšit, pokud bude o obory skutečně vyšší zájem a budeme mít od regionálních úřadů práce zpětnou vazbu o vyrovnávání nabídky a poptávky po řemeslných profesích. Předpokládáme, že vedle kraje budou i nadále fungovat stipendijní podpory komerčních firem, které mají na Vysočině určitou tradici a jsou důkazem skutečného zájmu o nové pracovníky,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný.

 

Konkrétní stavební a technické obory podporované krajským motivačním stipendiem budou specifikovány Radou kraje Vysočina a veřejnost s nimi bude seznámena na krajských webových stránkách a v tisku do konce letošního roku.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.11.2009 / 24.11.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze