Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Žďárskému kostelu byla udělena práva Baziliky minor

Bazilika minor (foto Deník)
Sobotní dopoledne (15. srpna) bylo slavnostní nejenom pro všechny věřící ze Žďáru nad Sázavou a okolí, ale i pro všechny milovníky a strážce umění a památek. Konventní kostel Nanebevzetí Pany Marie a sv. Mikuláše, který se nachází v areálu bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou, byl vatikánským konsiliem udělen titul bazilika minor.
 

 
 

V současné době je kostel centrem života nejenom farníků a poutníků, ale všech, kteří se chtějí seznámit s pozoruhodnou památkou, kterou budoval Santini. Turisté i poutníci zde hledají a nacházejí krásu umění architektury i duchovní inspiraci. Slavnostní mši sloužil Brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle.  Slavnosti vysvěcení se ve žďárské bazilice zúčastnili i krajští radní Marie Kružíková a Petr Krčál.

 

„Počítám s vaším porozuměním, když řeknu, že ještě více se raduji z příčiny, která nás zde dnes svedla všechny dohromady. Dovolte mi použít citát z bible : „Zpívejte Pánu píseň novou, neboť on činí zázraky!“ A toto opravdu zázrak je,  zázrak v podobě této nádherné baziliky minor – díla, které je hodno,  pro každého z nás velkého obdivu. Velkého obdivu si zaslouží i pan farář Záleský a všichni ti, kteří se na obnově podíleli. Kraj Vysočina se od roku 2004 pravidelně podílel částkou převyšující 1,5 milionů korun. Věřím, že i do budoucna se najde vůle krajských zastupitelů investovat do tak skvostné památky“, řekl  na slavnosti vysvěcení krajský radní Petr Krčál.

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.8.2009 / 17.8.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze