Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Číchovem po novém mostě

Most Číchov
Dnes byl v Číchově na Třebíčsku slavnostně otevřen nový most přes řeku Jihlavu, který po deseti měsících opět propojil obě části obce. Železobetonový most vznikl na místě původního přemostění, které v dubnu 2006 strhla ničivá povodeň. Celkové náklady na stavbu dosáhly 22 milionů korun, přičemž 80% částky uhradí státní dotace a o zbývajících 4,2 milionů korun se podělí kraj Vysočina a obec Číchov.
 

 
 

Krajská rada včera doporučila zastupitelstvu schválit obci Číchov dotaci na úhradu nákladů ve výši 1 977 tisíc korun. "Vzhledem k tomu, že roční rozpočet obce se pohybuje kolem dvou milionů korun, znamenalo by uhrazení celého podílu ve výši čtyř milionů paralyzující zásah do života obce. I to byl jeden z důvodů, proč kraj Vysočina pomohl už dříve Číchovu zafinancovat také studii proveditelnosti na stavbu nového mostu a částečně i projektovou dokumentaci," uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl, který má v kraji Vysočina na starosti dopravu a majetek. Kraj Vysočina se finančně spolupodílel na zpracování přípravné a projektové dokumentace ve výši 777 tis. korun.

Nový most v délce 24,5 m s délkou přemostění 14 m a šířkou 7,5 m byl navržen jako železobetonová rámová konstrukce s mikropilotovým založením. Celá konstrukce je projektována tak, aby odolala i stoleté vodě. Zajímavostí je atypické ocelové zábradlí, které dotváří celkovou architektonickou linii mostu.

Původní most stržený povodní v roce 2006 byl vybudován už před rokem 1921 a generální opravou prošel až v roce 1990 (rekonstrukce opěr mostu, nová mostní křídla, nové zábradlí i vozovka).

Od dubna 2006 až do října 2008 mohli řidiči projíždět Číchovem po dočasně zapůjčeném provizorním mostě. "Ve spolupráci s ministerstvem dopravy a Správnou státních hmotných rezerv jsme do 14 dnů po ničivé povodni zajistili provizorní přemostění řeky Jihlavy. Platilo zde však omezení pro automobily nad 5 tun a to značně komplikovalo zásobování obyvatel a pohyb techniky integrovaného záchranného systému," doplnil vedoucí oddělení krizového řízení krajského úřadu Jan Murárik.

Eva Neuwirthová, odbor sekretariátu hejtmana
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 161
 

Číchovem po novém mostě

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.7.2009 / 29.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze