Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Přírodní památka Ouperek o kus větší

Rada kraje Vysočina dnes rozhodla o převyhlášení přírodní památky Ouperek, která byla původně ustanovena již v roce 1978. Chráněné je významné mineralogické naleziště s výskytem celé řady minerálů.
 

 
 

Albit, muskovit, skoryl, apatit, brookit ... To nejsou názvy vitamínových přípravků, ale odborná pojmenování vzácných nerostů. Na území kraje Vysočina je můžeme najít mimo jiné právě na Žďársku, konkrétně v katastrálním území obce Bobrůvka.

Původní rozsah přírodní památky Ouperek byl 13,16 ha. Během času však došlo k dělení nebo scelování pozemků, a proto nebylo možné hranice památky určit přesně a jednoznačně. Odbor životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina přistoupil k novému vymezení hranic památky. Ta se po odborném měření bude rozkládat na území 13,71 ha. "V současné době pozemky patří zhruba dvěma desítkám soukromých vlastníků, kteří na nich provozují zemědělskou činnost," uvedl radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý.

Ouperek je již desátou přírodní památkou převyhlášenou krajem Vysočina. Celkový počet památkových území nebo památek, které úřad spravuje, je 121. Jejich smyslem je uchovat významné přírodní výtvory v neporušeném, pokud možno původním stavu.

  • Kateřina Kadlecová
    Krajský úřad kraje Vysočina
    Tel.: 564 602 23

Více informací Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina. tel.: 724 650 123, mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 28.7.2009 / 28.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze