Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vladimír Novotný: Propad v daňových příjmech zatím ustojíme

Ilustrační foto
Rozpočet kraje Vysočina se v důsledku dopadů hospodářské krize nemění. Propad plánovaných příjmů za sedm měsíců letošního roku dosahuje zhruba 50 milionů korun, což je zatím částka, kterou je kraj schopen pokrýt z vnitřních rezerv a rozumně nastavenými úsporami.
 

 
 

"Schodek plnění daňových příjmů oproti stejnému období loňského roku činí momentálně zhruba 200 milionů korun," oznámil náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný. Díky rozumně postavenému rozpočtu kraje ve výši 97 procent příjmů loňského roku není tedy skutečný propad 50 milionů tak fatální. Podle Vladimíra Novotného přišel první propad příjmů v březnu. Následovalo vyrovnání, ale v červenci došlo k dalšímu velice citelnému propadu. "V případě kraje Vysočina jde v červenci o necelých 200 milionů, o které jsme přišli vlivem zatím nejhlubšího propadu sdílených daní v historii kraje," nechal se slyšet Novotný.

Schodek rozpočtů je přitom z velké části způsoben hospodářským poklesem. Všechny tři rozhodující typy daní, tedy DPH a daně z příjmů fyzických a právnických osob, jsou totiž úzce propojeny se stavem ekonomiky. Na velké zlepšení kraj Vysočina nespoléhá, ani ho neočekává. Kraj i jím zřizované organizace přistoupily k preventivnímu plánu šetření. Úřad usměrňuje provozní výdaje, zavedly se společné nákupy energií a materiálu. Každý odbor si preventivně vyčleňuje nezbytné výdaje, hledají se úspory v jednotlivých případech až do výše 10% plánovaného rozpočtu. "Žádná úsporná opatření se netýkají projektů, které jsou financovány z evropských dotací, vedení kraje nebude omezovat ani plánované investiční akce, neboť v případě našeho regionu jsou na ně vázány stovky pracovních příležitostí," vysvětlil Novotný.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 28.7.2009 / 28.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze