Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Kraj rozjíždí šestý ročník projektu První pomoc do škol

lékárnička
Během pěti let prošlo v kraji Vysočina praktickým školením první pomoci více než 30 tisíc žáků a studentů. Projekt "První pomoc do škol" začal být znám i mimo náš kraj, stal se vyhledávaným tématem diplomových prací a dal vznik odbornému manuálu výuky.
 

 
 

Moderní první pomoc zvládne každý, kdo má dvě ruce, umí počítat do třiceti a chce pomoci. "Určité návyky člověku navždy zůstávají v paměti. Je jen třeba je tam, vhodnou formou podané a vysvětlené informace o základech poskytování první pomoci, dostat," uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. V minulých letech se projektu První pomoc do škol v našem regionu i opakovaně účastnilo téměř sedm stovek škol a učilišť a výukou prošlo cca 97 % čtrnáctiletých a přes 55 % sedmnáctiletých studentů.

Výuka na základních školách bude v novém školním roce probíhat v lednu až červnu 2010 v rozsahu 10 vyučovacích hodin a přednášky povedou kvalifikovaní lektoři spolků Českého červeného kříže, zdravotnické záchranné služby a další odborníci. "Největší prostor budeme po zkušenostech z minulých let věnovat srdečně plicnímu oživování, první pomoci při zlomeninách, poranění hlavy a páteře nebo krvácení. Ve spolupráci s kolegy složek integrovaného záchranného systému dojde i na přiblížení konkrétní práce záchranářů vč. postupů při hromadném neštěstí - např. při povodních nebo hromadných neštěstích," upřesnil Tomáš Halačka z krajského odboru zdravotnictví.

Středoškolští studenti ve věku 17 let absolvují tříhodinovou výuku vedenou profesionálními zdravotníky od září do prosince 2009. V jejich případě je cvičení zaměřeno na komunikaci s dispečinky tísňových linek, laickou pomoc u akutních stavů a nácvik život zachraňujících úkonů.

Kraji Vysočina se systematicky daří v praxi uskutečnit základní myšlenku projektu: "Znalost zdravotnické první pomoci se musí stát standardní a přirozenou součástí vzdělání všech mladých lidí". V posledních pěti letech kraj Vysočina na prevenci formou výuky první pomoci uvolnil více než sedm milionů korun.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 28.7.2009 / 28.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze