Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Vysočina posílá peníze do zkvalitňování předškolní péče

Ilustrační foto
S obrovským zájmem obcí se setkal nový grantový program Fondu Vysočiny "Naše školka" zaměřený na podporu projektů v oblasti zkvalitňování předškolní péče. Zájem o opravy, modernizace a dovybavení budov školek odpovídajícím hygienickým a stravovacím zázemím projevilo 95 obcí celkem za více než 13 mil. korun. Záměry, které měly obce projektově připravené, budou realizovány během následujících prázdninových měsíců, nejpozději do srpna příštího roku.
 

 
 

"Cílem tohoto programu, který koresponduje s krajským protikrizovým plánem, je podpořit opravy, rekonstrukce, modernizace a dovybavení budov stávajících mateřských škol tak, aby jejich stav odpovídal hygienickým, bezpečnostním a prostorovým podmínkám v souvislosti s aktuálním demografickým vývojem v oblasti počtu dětí předškolního věku," popsal konkrétní zaměření grantu náměstek hejtmana pro oblast grantů Vladimír Novotný. Program byl záměrně směřován na řešení nejpalčivějšího problému obcí - konkrétně na vyřešení nevyhovujícího stavu toalet, kuchyní, výdejen stravy nebo jídelen. "Přednost měly projekty s udělenou výjimkou pro provoz od krajské hygienické stanice," uvedl Luděk Hrůza, administrátor grantového programu.

 

Žádost o grant v maximální výši 200 tisíc korun doručilo celkem 95 obcí. "60% projektů řešilo problém nevyhovujícího sociálního zařízení, 40% projektů bylo zaměřeno na nutnou modernizaci stravovacího zařízení," uvedl Vladimír Novotný. Podporu nakonec obdrží 33 obcí - sedm z Pelhřimovska, devět obcí z Jihlavska, tři obce z Havlíčkobrodska, šest z Třebíčska a osm ze Žďárska. Mezi ně bude rozděleno více než pět milionů korun.

 

"Kraj tímto programem přesně zacílil podporu tam, kde dosud zatím chyběla a kde, jak je vidět, je o ní zájem," uvedl předseda hodnotící komise Vladimír Černý. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného bude kraj pro příští rok zvažovat opakování tohoto grantového programu s tím, že zváží rozdělení na dva podprogramy se zaměřením na opravy sociálních zařízení a na stravovací provoz. Otevřená je také otázka výše celkové rozdělované částky. "S ohledem na budoucí finanční situaci kraje Vysočina zvážíme v případě tohoto programu možné navýšení peněz," připustil Vladimír Novotný.

 

Příjemci podpory:

  • Města, městyse a obce do 2 000 obyvatel
  • Podpořené aktivity/modernizace: stavební úpravy (opravy, rekonstrukce či modernizace) sociálních zařízení, kuchyní, výdejen stravy a jídelen (např. nové rozvody vody, elektřiny, obklady, dlažby, instalace sanitárního zařízení, zřízení bezbariérové toalety a sprchy, úpravy osvětlení) nebo dovybavení sociálních zařízení, kuchyní, výdejen stravy a jídelen gastronomickými technologiemi (např. vodní lázně stabilní i pojízdné, stoličky plynové i elektrické, varné linky a sporáky, myčky průmyslové, myčky pro domácnost, várnice a termoporty, výdejní  gastronádoby, pracovní stoly s dřezy, servírovací vozíky, chladící zařízení)
    Jitka Svatošová, tisková mluvčí
    Krajský úřad kraje Vysočina
    tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.7.2009 / 10.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze